Dobór wyposażenia łazienki to jeden z etapów podczas wykonywania remontu mieszkania, który wydaje się najprzyjemniejszy. To wtedy tak naprawdę tworzy się nastrój, jaki będzie nam towarzyszył codziennie przez wiele najbliższych lat. Po wyborze płytek ceramicznych, elementów wykończenia ścian i skompletowaniu sanitariatów, przyjdzie pora na baterie sanitarne. To one podkreślą i dopełnią całą aranżację, dlatego warto dobrze się zastanowić przed ich wyborem.

Rodzaj baterii sanitarnych

Baterie sanitarne to system zaworów i urządzeń, które odpowiedzialne są za zasilanie zbiorników i urządzeń sanitarnych. Dzięki nim możemy regulować strumień wody, a także jej temperaturę. Choć często zwracamy uwagę jedynie na ich wygląd, dla naszej łazienki kluczowa jest ich funkcjonalność i niezawodność. Awaria urządzenia sanitarnego może prowadzić do przykrych konsekwencji, a naprawa lub wymiana bywa uciążliwa.  kran czarny

W zależności od zastosowania rozróżniamy kilka typów baterii sanitarnych. Najpopularniejsze są baterie umywalkowe, które mogą znajdować się nie tylko na wyposażeniu łazienki, ale także kuchni, czy pralni. Jeśli łazienka jest wyposażona w wannę, z pewnością znajdzie się w niej bateria wannowa. Ten wyrób powinien być wyposażony dodatkowo w miejsce na wąż prysznicowy, który umożliwia mycie się w wannie. Z kolei w kabinach prysznicowych spotkamy baterie prysznicowe mocowane najczęściej w pionie do ściany, które nie są wyposażone w kranik.

Można też podzielić baterie z uwagi na sposób mocowania. W budynkach wielorodzinnych i blokach mieszkalnych instalacje prowadzone są w pionie. Podłączenia wody do mieszkań najczęściej instalowane są w ścianie. W takich pomieszczeniach montowane są baterie ścienne. W przypadku, kiedy instalacja wychodzi z podłogi, będziemy mieć do czynienia z bateriami pionowymi. Warto dobrze zorientować się w typie instalacji, zanim zabierzemy się do zakupów baterii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii sanitarnych?

Wcześniej wspomnieliśmy o sposobie montażu baterii sanitarnych, co jest jedną z najważniejszych cech, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając elementy wyposażenia łazienki. Przy okazji nie można zapomnieć o średnicy przyłącza, które zainstalowane jest w naszym mieszkaniu. Najczęściej ma ono średnicę ¾ cala, jednak warto upewnić się wcześniej, żeby wyeliminować konieczność montażu przejściówek.

kran bateria do kuchniOdpowiednio dopasowana bateria to dopiero początek naszej drogi do idealnego wyposażenia łazienki. Kolejnym etapem będzie podjęcie decyzji o rodzaju głowicy. W nowoczesnych łazienkach najczęściej pojawia się głowica jednocześnie regulująca temperaturę i strumień wody w formie ruchomej dźwigni. Klasycznym rozwiązaniem, które coraz częściej wraca do łask, są dwa pokrętła o różnych kształtach i formach. Jeszcze inną formę można spotkać w bateriach prysznicowych, gdzie często stosuje się pokrętło wbudowane w panel sterujący.

Kolejnym krokiem jest materiał wykonania baterii. Z uwagi na wytrzymałość i odporność na temperaturę, najczęściej baterie wykonane są z mosiądzu. To ten stop, składający się przede wszystkim z miedzi pojawia się w większości baterii. Wykonywane są z niego instalacje przyłączeniowe i cały mechanizm baterii. Można zwrócić uwagę też na jakość stopu i co za tym wytrzymałość całego elementu. Gorszej jakości wytop może prowadzić do łatwiejszego uszkodzenia całej baterii.

Osobną kwestią jest materiał, jakim została wykończona bateria. Tutaj panuje znacznie większa dowolność, ponieważ przechodzimy do wyglądu baterii sanitarnej. Jeśli urządzenie w wystarczający sposób spełnia wcześniejsze zadania, możemy wybrać odpowiedni kształt i formę wykończenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zróżnicowanych pod względem kształtu, koloru, a także wykończenia powierzchni baterii sanitarnych.

Gdzie sprawdzą się baterie sanitarne retro?

Nowoczesne baterie zdobywają coraz większe rzesze użytkowników, którzy doceniają je za wygodę i trwałość. Istnieją jednak miejsca, gdzie znacznie lepiej prezentują się baterie retro, stylizowane na dawne urządzenia z pokrętłami. Takie interesujące krany i baterie prysznicowe można znaleźć w sklepie internetowym rustykalneuchwyty.pl. Bogaty wybór produktów sprawia, że z łatwością można dopasować element do swojej łazienki albo kuchni. Jednocześnie warta docenienia jest wysoka klasa produktów, które przez wiele lat zachowają swój wygląd i funkcjonalność.

Pokrętła retro prezentowane są w wielu kolorach, począwszy od jasnej miedzi, czy złota, aż po czarne wykończenie. Niezależnie od barwy, te części wyposażenia największe wrażenie robią w towarzystwie drewna. Sprawdzą się w łazienkach wyłożonych płytkami drewnopodobnymi albo wyposażonymi meblami z widoczną strukturą drewna. Ciekawie będą prezentować się zwłaszcza w nowoczesnych domach drewnianych czy jako element wyposażenia sauny fińskiej.

Nieco innego towarzystwa wymagają baterie wzbogacone ceramicznymi elementami jak bateria wannowa Diamond. Jej otoczenie warto wyłożyć płytkami ściennymi w kolorze białym, na których znajdą się kwiatowe motywy. W ten sposób stworzymy elegancką łazienkę, stylizowaną na szlacheckie pomieszczenia z początku ubiegłego wieku.