Elementy oświetlenia we wnętrzach nie tylko wpływają na ich funkcjonalność, ale także poziom estetyki. Coraz częściej wykorzystuje się lampy do podkreślenia bryły pomieszczenia lub zewnętrznych konturów budynku. Najczęściej zadania dekoracyjne stawiamy przed lampami stojącymi i kinkietami ściennymi. W jakich pomieszczeniach się sprawdzą i jak je wybrać, żeby stały się dekoracją? Garść przydatnych informacji znajdziesz w poniższym tekście.

Charakter kinkietów i lamp stojących

Lampy stojące i kinkiety ścienne, mimo różnic w konstrukcji, pełnią podobne funkcje w oświetlaniu mieszkania. Oba typy lamp stanowią tak zwane oświetlenie dodatkowe. Zazwyczaj stosowane są jako pomocnicze źródło światła, stanowiące dodatek do głównej lampy sufitowej. Tylko wyjątkowo nietuzinkowe aranżacje traktują je jako główne elementy oświetleniowe.

Lampa ścienna ARCHIE czarna

Lampa ścienna ARCHIE czarna

Określenie kinkiety używane jest w stosunku do wszystkich elementów oświetlenia, które montowane są do ścian. Dostępne są w ogromnej gamie wzorów, dlatego łatwo można dopasować je do charakteru danego miejsca. W zależności od sposobu umiejscowienia żarówki i miejsca wykonania osłony mogą rozjaśnić wybraną część pomieszczenia lub podświetlić konkretną dekorację, oraz obszar ściany.

Z kolei lampy stojące cenione są głównie za swoją mobilność. Można ustawić je w dowolnym miejscu, gdzie będą dawały światło użytkowe. W razie potrzeby łatwo można przetransportować je w inne miejsce, a nawet do innego pomieszczenia. Lampy stojące pełnią funkcję oświetlenia, które sprawdza się podczas czytania, prac ręcznych czy drobnych zadań warsztatowych. Mogą także stanowić ciekawą dekorację pomieszczenia, szczególnie jeśli główne światło nie będzie włączone.

W jakich pomieszczeniach sprawdzają się kinkiety?

Kinkiety kojarzą się głównie z holem w teatrze czy korytarzami. Często mocowane do ścian lampy stanowią oświetlenia ważnych miejsc w halach produkcyjnych czy dużych zakładach przemysłowych. Podczas wyposażania wnętrz z pewnością pomyślisz o nich, jeśli będziesz chciał doświetlić ślepą klatkę schodową. To w takich miejscach lampy kinkietowe stoją na straży bezpieczeństwa i poprawiają widoczność. Możesz umieścić je także w dużym przedpokoju.

Kinkiety znajdują zastosowanie także w miejscach wypoczynkowych i pokojach dziennych. Możesz umieścić taką konstrukcję w jednej ze stref w salonie. Jeśli wydzielisz oddzielne miejsce na stolik kawowy lub miejsce do czytania książek, kinkiet doświetli je. Spróbuj tego rozwiązania w miejscach, gdzie pomieszczenie ma nieregularne kształty. Ciekawie zaprezentują się także w sypialni. Jeśli lubisz czytać lub pracować w łóżku, możesz umieścić je nisko tuż nad wezgłowiem. Wówczas znakomicie zastąpią lampki nocne, dając światło dokładnie w to miejsce, w którym będziesz go potrzebował.

Mogą Cię zainteresować


Jeśli szukasz ciekawych kinkietów, sprawdź asortyment sklepu rustykalneuchwyty.pl. Znajdziesz tu przede wszystkim lampy ścienne o charakterze industrialnym i retro. Możesz sięgnąć po mosiężne kinkiety z gniazdem żarówki skierowanym w dół. Takie konstrukcje świetnie sprawdzą się jako lampka nocna. Większość z nich nie zawiera osłony, co wpływa na ich indywidualny i ciekawy charakter.

Lampy stojące - nie tylko do salonu

Lampy stojące najczęściej spotyka się w pokojach dziennych, gdzie stanowią pomocnicze oświetlenie. Możesz umieścić je za sofą i zapalić lampkę w czasie czytania książki czy pracy przy laptopie. Często wykorzystuje się je jako główne oświetlenie w sytuacjach, kiedy nie ma potrzeby zaświecania głównej lampy wiszącej. Wówczas w pomieszczeniu zapanuje ciekawy półmrok sprzyjający odpoczynkowi. W tym celu najlepiej sprawdzą się lampy z kloszem oświetleniowym skierowanym w górę.

Poza salonem możesz spróbować umieścić je w sypialni. Tu także okażą się skuteczniejsze od lampek nocnych z uwagi na regulowany kąt położenia klosza. Pozwalają też na rzucenie światła z góry, co ułatwia czytanie lub pracę. Możesz sięgnąć po taką konstrukcję lampy również w gabinecie czy warsztacie majsterkowicza. Jeśli Twój stół kuchenny co jakiś czas staje się zakładem krawieckim lub warsztatem majsterkowicza, taka lampa z pewnością ułatwi wykonywanie tych prac. W przypadku lamp stojących próby zastosowania ich w różnych miejscach nie sprawi Ci problemu, z uwagi na mobilny charakter tych konstrukcji.

Pojedynczo czy w grupie?

Lampka biurkowa E27 NIKOLA 5 czarna

Lampka biurkowa E27 NIKOLA 5 czarna

Często podczas aranżacji wnętrz zaczynamy mieć pęd do przesadzania z ilością produktów, co w konsekwencji jedynie oszpeca pomieszczenie. Warto zatem zastanowić się, czy elementy oświetleniowe lepiej umieszczać pojedynczo, a może wybrać kilka do jednego pomieszczenia? Lampy stojące nie lubią towarzystwa, dlatego pojedyncza konstrukcja w ramach jednego pomieszczenia jest wystarczająca. Z kolei w przypadku kinkietów, najlepszy efekt dekoracyjny uzyskasz, kiedy sięgniesz po kilka. Zamontowane w pewnej odległości od siebie na jednej wysokości, nadadzą wnętrzu elegancji i zrobią ciekawe wrażenie.

Zanim zdecydujesz się na konkretny model kinkietu lub lampy stojącej i odrzucisz jedno z rozwiązań, spróbuj zestawić je ze sobą. Wybór lamp stojących nie wyklucza montażu kinkietów na ścianach. Szczególnie w dużych pomieszczeniach znajdziesz miejsce dla każdego z tych rozwiązań. Jeśli lubisz dekorować pomieszczenia światłem, nie zamykaj się na żadną z opcji.