Dzisiaj chciałabym Was zachęcić do pracy z pewnym drobiazgiem, który fantastycznie pozwoli Wam przerobić nudny, stary mebel w coś wyjątkowego! O czym mowa? O uchwycie meblowym.

 

Metamorfoza mebla, uchwyty, komoda drewniana

 

To coś cudownego, że za pomocą tego małego drobiazgu i kilku wkrętów można całkowicie odmienić styl mebla. Z komody, która jest zwyczajna, nijaka, z seryjnej produkcji, możecie własnoręcznie zrobić mebel, którego próżno szukać w sklepach. I w ogóle nie musicie posiadać specjalnych ku temu zdolności! Posiadając wkrętarkę, a chociażby śrubokręt – poradzicie sobie bez trudu.

 

Komoda drewniana

 

Uchwytów na rynku macie całe mnóstwo. Rodzaje, style, materiały z jakich są wykonane, a także przedział cenowy – pozwoli Wam na pełną dowolność w wyborze.

Czym się kierować? Przede wszystkim musicie się zastanowić jaki styl mebla pragniecie uzyskać. Trzeba pomyśleć, czy metamorfoza będzie większego kalibru – czyli na przykład przemalujecie mebel, czy okleicie go tapetą lub folią samoprzylepną. Czy wystarczy Wam tylko zmiana uchwytów, lub gałek. Czy chcecie uzyskać styl shabby, starodawny, rustykalny, czy nowoczesny. Kiedy już podejmiecie decyzję, możecie poszukać nowych uchwytów. I jeszcze jedna ważna sprawa – jeśli po wykręceniu starych uchwytów pozostaną Wam dziurki, których nie przykryje nowy, musicie otwory zalepić. Najlepiej zrobić to szpachlówką do drewna w kolorze mebla. Jeśli będziecie go oklejać, to bez problemu, okleina to zakryje.

 

Komoda rustykalna

 

W Rustykalnych Uchwytach znajdziecie bardzo bogaty wybór uchwytów i gałek. Retro uchwyty muszlowe, wykonane starymi metodami, bardzo masywne, przypominają do złudzenia antyki. Bardzo proste, gładkie, stalowe czy zardzewiałe, a także wyrafinowane wzory muszli. Rączki proste i owalne, uchwyty stalowe oraz odlewane jak sprzed wielu lat. Ręcznie kute jak u kowala zarówno czarne jak i zardzewiałe. Uchwyty, uchwyciki, rączki o różnym rozstawie, wzornictwie i zastosowaniu.

 

Uchwyty meblowe

 

Dzięki uchwytom muszlowym przerobiłam kiedyś starą, drewnianą komodę z szufladami. Spójrzcie, w jak odmiennym stylu się teraz prezentuje – a wystarczyło ją tylko przemalować i wymienić uchwyty. A że jestem fanką rdzy – wybrałam uchwyty z prasowanej stali, stylizowanej na zardzewiałą. Uwielbiam je! Każdy mebel z taką muszelką natychmiast staje się starociem (w pozytywnym tego słowa znaczeniu!).

 

Komody rustykalne

 

Jednak dzisiaj, na przekór oczywiście, żeby już nie zanudzać przerabianiem komód - wykonałam dla Was projekt metamorfozy nie mebla, a… ramki. Dodatkowo zmieniłam jej funkcję – ramka stała się tacą. Ciekawi, jak tego dokonałam?

Potrzebna mi była tylko stara drewniana ramka od obrazka, z szybką. Można taką ramkę przemalować, ja postanowiłam pozostać przy tym wiosennym, żywym odcieniu zieleni. Troszkę ją tylko przetarłam papierem ściernym.

 

Ramka drewniana

Drewniana ramka

 

Następnie przykręciłam na krótszych bokach dwa uchwyty kabłąkowe, które możecie dostać uchwyt meblowy.

 

Uchwyty meblowe

Uchwyt meblowy

 

Na szybkę od dołu przykleiłam taśmą klejącą dekoracyjny wydruk grafiki z drzewem.

 

Rustykalne uchwyty

ramka, DIY, uchwyt kabłąkowy

 

Potem tylko trzeba było zamocować podkład od dołu, bądź przybić gwoździki z boku ramki, tak by szybka nam nie wypadała. I mamy świetną tacę, którą zaskoczymy gości, podając im w taki sposób kawkę.

 

Tacka z uchwytami meblowymi

 

W takim razie ja oprócz zachęcania Was do przeróbki Waszych mebli - zapraszam na kawę :)

 

Kawa rustykalne uchwyty

 

Do następnego!