Potrzebujesz wyjątkowych mebli do urządzenia mieszkania lub pensjonatu? Możliwe, że przejrzałeś już wiele propozycji od różnych producentów i nie znalazłeś niczego interesującego. Nie trać czasu na poszukiwanie na zagranicznych aukcjach czy pchlich targach. Rusz wyobraźnię i zaprzęgnij do pracy swoją kreatywność! Zbuduj sam potrzebne meble i dodatki albo przerób dotychczasowe.

Czy warto tworzyć meble w myśl idei DiY?

Z pewnością natychmiast zapytasz, czy samodzielna produkcja mebli w ogóle ma sens. To zależy, z jakiej perspektywy popatrzysz na to zagadnienie. Jeśli liczysz na to, że ten sposób pozwoli Ci wygenerować oszczędności, to rzeczywiście, lepiej nie podejmuj się tego zadania. Nie mając pod ręką warsztatu stolarskiego, potrzebnych materiałów, ani doświadczenia z pewnością nie uda Ci się wykonać mebli, ani tanio, ani szybko. Z pewnością specjalistyczne zakłady zajmujące się tylko tym i mające dostęp do materiałów w hurtowych cenach wykonają produkt tańszy.

Jednak, czy sam koszt musi być jedynym kryterium wyboru? Są inne wartości, które poznasz przy pracy z drewnem i akcesoriami potrzebnymi do stworzenia mebli. Przede wszystkim taka praca najczęściej jest wielką przygodą. Docenisz to szczególnie w sytuacji, w której nie goni Cię czas i możesz potraktować pracę hobbystycznie. Spoglądając na gotowe dzieło, poczujesz coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze - satysfakcję i poczucie samorealizacji.

Blat dębowy do stołu ANTIQUE

Samodzielne wykonywanie mebli to także szansa na stworzenie elementu wyposażenia, jakiego potrzebujesz. Przede wszystkim sam określisz wygląd szafki, półki czy stołu. Możesz dobrać właściwe materiały i akcesoria montażowe z asortymentu sklepu rustykalneuchwyty.pl. Sięgając po metalowe okucia, czy blaty wykonywane z jednego elementu drewna stworzysz mebel doskonale pasujący do wnętrz minimalistycznych. Możesz też spróbować stworzyć kilka mebli z wykorzystaniem dodatków utrzymanych w tej samej stylistyce. Dzięki temu całe wnętrze będzie wyglądało jednolicie.

Warto wspomnieć także o funkcjonalności. Często wybór mebli jest kompromisem, pomiędzy tym co nam się podoba, a warunkami w pomieszczeniu. Choćbyś marzył o pięknej skrzyni do kuchni czy przedpokoju, możesz nie znaleźć wymiarów, które zmieszczą się do Twojego mieszkania. Tymczasem samodzielnie tworząc taki mebel, dostosujesz się do warunków w domu, a ponadto stworzysz taki, który spełni Twoje potrzeby. W związku z tym polecamy samodzielną zabawę z tworzeniem i modernizacją mebli.

Unikalny stół kawowy

Jednym z najprostszych modeli, od których możesz zacząć tworzyć meble DiY, jest stolik. Może to być stoik kawowy traktowany jako dodatek do salonu lub ława przed telewizorem. Jeśli obawiasz się tworzenia mebli do strefy gościnnej, zacznij od stolika do sypialni czy pokoju dzieci. Wówczas w razie niezbyt udanej realizacji zawsze wykorzystasz mebel w inny sposób.

Mogą Cię zainteresować:


W przypadku stolika do salonu wystarczy dobry blat w jednym kawałku. Możesz wybrać blaty dębowe o oryginalnych formach i naturalnym deseniu. W sklepie rustykalneuchwyty.pl znajdziesz również szereg propozycji nóg stołowych, na których umieścisz blat. Całość wystarczy skręcić i już możesz cieszyć się udaną realizacją. Sięgając po zawiasy i montując je po obu stronach blatu, będziesz w stanie stworzyć stolik, którego powierzchnia powiększy się w razie potrzeby.

Skrzynka w kuchni i jej zastosowania

Kuchnia to miejsce, gdzie najczęściej wybieramy meble wykonywane na wymiar. W tym pomieszczeniu funkcjonalność jest niezwykle pożądana. Ważny jednak jest także ich wygląd, co nie zawsze udaje się osiągnąć. W tym wypadku także możesz wziąć sprawy w swoje ręce. Jeśli nie chcesz wymieniać całej zabudowy, spróbuj wstawić jedynie uchwyty do szafek według własnego pomysłu. Różnorodność asortymentu sprawia, że możesz zastosować uchwyty rączki lub takie, które kształtem przypominają muszle. Zatem zrób to sam - dobierz dekoracyjne zawiasy meblowe i stwórz unikalny wystrój swojej kuchni, daleki od pospolitych propozycji z sieciówek.

Możesz spróbować wykonać samodzielnie dodatkowe elementy wyposażenia. Półki do przechowywania przypraw z reguły są mało funkcjonalne i trudno znaleźć właściwe. Wykonaj takie według własnego projektu i udekoruj je ciekawymi okuciami czy uchwytami. Wówczas nadasz im nieco drapieżnego charakteru i oryginalnego wyglądu.

Wspornik półki Sally

Meble do innych pomieszczeń według własnego projektu

W innych pomieszczeniach również możesz eksperymentować i bawić się malarstwem. Spróbuj wykonać skrzynkę na kosmetyki, która sprawdzi się w łazience. Możesz wyposażyć ją w ciekawe okucia w postaci klamry, dzięki czemu wystylizujesz mebel na średniowieczny kufer. Klamra może okazać się bardzo funkcjonalna, jeśli masz w domu ciekawskie dorastające dzieci.

Półki wykonane z pojedynczego drewnianego elementu i dwóch wsporników możesz umieścić w dowolnym miejscu. Swoje zastosowanie znajdą na ścianach w kuchni, łazience czy sypialni, do każdego z wnętrz wnosząc unikalny charakter. W przedpokoju przyda Ci się skrzynia na buty, której wykończenie może być podobne do tej łazienkowej. W przedpokoju przyda się także niewielka szafka na buty w wymiarach, których nie możesz znaleźć w żadnym markecie. Stalowe narożniki zabezpieczą ją przed uszkodzeniem.