W wyposażaniu wnętrz powoli mija okres zachwytu nad tworzywami sztucznymi i produktami wykonywanymi z tego typu materiałów. Coraz częściej projektanci wnętrz stawiają na naturalność i podczas ich urządzania wracają się do materiałów klasycznych. Oprócz drewna umieszcza się w nich także surowe szkło i metal. Ten ostatni czasem pojawia się w tak nietypowych miejscach, jak obrazy. Czym są metalowe obrazy i dlaczego warto na takie produkty postawić?

Czym są metalowe obrazy?

Metalowe obrazy to jedno z rozwiązań, które stosuje się w czasie wyposażania pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Wykonywane są najczęściej z pojedynczego arkusza blachy, która jest formowana w odpowiedni kształt. Dzięki temu obraz jest wypukły w odpowiednich miejscach i co daje efekt trójwymiarowy. Tak przygotowana blacha stanowi podstawę do pracy malarskiej. U dobrych producentów blacha malowana jest ręcznie, dzięki czemu każdy obraz ma nieco inny i niepowtarzalny wygląd.

Może się wydawać, że metalowe konstrukcje nie są ozdobą, którą można by zawiesić na ścianie. Metal kojarzy się ze sporym ciężarem, a często w mieszkaniach mamy do czynienia z wykończeniem płytami gipsowymi. Jednak metalowe obrazy nie są sporo cięższe od tradycyjnych obrazów z drewnianymi ramami. Nie trzeba stosować dodatkowych wzmocnień i pojedynczy kołek w ścianie wystarczy, żeby udźwignąć ich ciężar.

Metalowe obrazy 3D to też jeden z pomysłów na nietuzinkową dekorację pomieszczeń. Sprawdzi się w wielu stylach aranżacyjnych, a niepowtarzalny wzór może pomóc w stworzeniu oryginalnego wnętrza. Metalowe obrazy pozwalają też zapomnieć o standardowych problemach z tego typu ozdobami. Są odporne na wilgoć, a nawet wypadek czy uszkodzenie mechaniczne nie będzie w stanie uszkodzić tej dekoracji.

metalowe obrazy 3d

Industrialne przestrzenie z metalowymi obrazami 3D

Naturalnym środowiskiem, w którym sprawdzą się trójwymiarowe obrazy z metalu, są wnętrza industrialne. Tego typu aranżacje polegają na stylizowaniu wnętrza na wzór starych pomieszczeń fabrycznych. Liczą się w nich spore przestrzenie, często pokryte jedynie białą farbą, czy gołym tynkiem. Bardzo powszechne jest odkrywanie naturalnej ciekawej struktury ścian i sufitów. Ściana z gołych cegieł, czy żelbetowe konstrukcje stropów to charakterystyczne cechy wnętrz utrzymanych w stylistyce industrialnej.

Materiałami, które mocno związane są z tą filozofią wyposażenia wnętrz, są szkło, drewno, ale przede wszystkim metal. To metalowe wyroby najlepiej podkreślają industrialne stylizacje i to właśnie ten materiał pojawia się w elementach wykończeniowych i dekoracyjnych. Obrazy metalowe wpisują się doskonale w stylistykę takich miejsc. Jeśli jeszcze dodatkowo przedstawiają ogromne konstrukcje stalowe, jak nowojorski Most Brooklyński, dekoracja staje się kompletna.

We wnętrzach industrialnych dominuje surowy i prosty wystrój. W obszernych przestrzeniach mocny element dekoracyjny jest bardzo potrzebny, żeby całe wnętrze nie okazało się nudne. Dlatego ręcznie malowany metalowy obraz nie zniszczy ogólnego odbioru pomieszczenia, a jednocześnie stanie się główną dekoracją na strukturalnej albo gładkiej ścianie.

Metalowe obrazy we wnętrzach retro

Moda ma to do siebie, że co jakiś czas lubi powracać i ponownie zaskakiwać nowe pokolenia tym, co niegdyś zaskakiwało ich ojców czy dziadków. Podobnie jest z wyposażaniem wnętrz i modą na wystrój pomieszczeń. Z wielką chęcią przed kilkoma dekadami pozbywaliśmy się z domów mebli i elementów wyposażenia, które związane były z okresem PRL. Część z nich z poczuciem ulgi lądowało na śmietniku, jednak o sporym szczęściu mogą mówić ci, którzy zdecydowali się przechować meble i dodatki z tamtej epoki w piwnicy lub na strychu. Obecnie przedstawiają ogromną wartość, a pomieszczenia stylizowane na lata 60 i 70 należą do najmodniejszych.

W takich wnętrzach także znajdzie się miejsce dla metalowych obrazów. Trójwymiarowe dekoracje z egzotycznym widokiem, czy motywem wiejskim przypominają dawne dekoracje znalezione w piwnicy. Dobrze dopasują się do starych meblościanek malowanych na wysoki połysk. Ręcznie malowane obrazy mogą stać się centralnym punktem na ścianach dekorowanych wzorzystymi tapetami albo pozostawionych w gładkim naturalnym deseniu.

obrazy metalowe 3d

Obrazy dla miłośników dwóch kółek

Pasjonaci motoryzacji też z uznaniem zwrócą uwagę na obrazy metalowe. Ich zainteresowanie wywoła przede wszystkim wzór, na którym może się znaleźć element motocykla albo roweru. Także materiał, z jakiego został wykonany produkt dekoracyjny, świetnie wpisuje się w stylistykę motorową.

Miłośnicy harleyowych klimatów z pewnością ucieszą się z takiego prezentu. Obraz może stać się częścią dekoracji ich pokoju, dzięki czemu podkreślona zostanie pasja dwóch kółek. Staną się także ciekawą częścią wystroju warsztatu czy garażu, w których motorowi maniacy spędzają mnóstwo czasu. Metalowe dekoracje sprawdzą się w takich wnętrzach także z uwagi na wytrzymałość tego materiału. Nie ulegnie on uszkodzeniu podczas upadku albo pod wpływem snopów iskier ze szlifierki. W razie zabrudzenia z łatwością można doprowadzić go do porządku mokrą szmatką.