W wielu współczesnych domach i mieszkaniach znaleźć możemy ścianki działowe wykonane z karton gipsu. Takie rozwiązanie jest stosunkowo tanie, proste i wygodne w realizacji, ponieważ jeśli w czasie remontu modyfikujemy układ mieszkania, to postawienie tego typu ścian trwa o wiele krócej, niż wybudowanie tradycyjnej ściany murowanej. Problem pojawia się w chwili, gdy urządzając na nowo wnętrza zamarzymy o modnym i funkcjonalnym rozwiązaniu jakim są drzwi przesuwne. Czy taki system można zamontować do ściany z karton gipsu?

drzwi z tablicą przesuwne

Różne typy systemów drzwi przesuwnych

Zanim odpowiemy sobie na pytanie czy można zamontować system przesuwny do ściany z karton gipsu, warto zwrócić uwagę na fakt, iż systemy przesuwne mogą być montowane na różne sposoby. Wyróżniamy trzy popularne systemy przesuwne, są to:

- system przesuwny naścienny – szynę montuje się na ścianie nad otworem drzwiowym, a drzwi, gdy je odsuwamy, przesuwają się na ścianę obok otworu drzwiowego - ZOBACZ PRODUKTY

- system przesuwny chowany w ścianie – w przeciwieństwie do wcześniejszego modelu, w tym systemie przesuwnym skrzydło drzwi nie pozostaje cały czas widoczne, lecz chowa się w specjalnej wnęce znajdującej się w ścianie;

- system przesuwny montowany do sufitu – gdy wykonanie wcześniej wspomnianych systemów jest niemożliwe albo nie spełnia naszych oczekiwań, istnieje możliwość zamontowania prowadnicy drzwi przesuwnych do sufitu - ZOBACZ PRODUKTY

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule artykułu: system przesuwny można zamontować do ściany z karton gipsu, ale aby było to możliwe, muszą zostać spełnione określone warunki. Przede wszystkim, trzeba upewnić się czy dana konstrukcja jest dedykowana do ścian z karton gipsu. W dalszej kolejności należy przemyśleć kolejność wykonywanych prac oraz ocenić możliwości konkretnej ściany i konkretnego układu mieszkania. Na co dokładnie należy zwrócić uwagę? O tym poniżej.

drzwi drewniane w ramie stalowej

Drzwi przesuwne naścienne a montaż do ściany z karton gipsu

System przesuwny, w którym drzwi odsuwają się na ścianę, jest najpopularniejszy, z tego względu, że jego montaż jest najłatwiejszy i nie stawia przed nami zbyt wielu wymagań. Ponadto warto zauważyć, że obecnie większość systemów drzwi przesuwnych pełni nie tylko funkcje czysto praktyczne ale także rolę dekoracyjną. Kiedy tak się dzieje, zarówno same skrzydło drzwi, jak i wszystkie pozostałe elementy systemu są wykonywane tak, by reprezentowały określony styl w aranżacji wnętrz. Jeśli drzwi przesuwne stanowią piękną ozdobę domu i uzupełniają projekt wnętrza, nie warto głowić się nad ich ukrywaniem! Niech piękne drewniane drzwi przesuwne w stylu rustykalnym, industrialnym czy nowoczesnym będą stałym elementem wyposażenia, dodającym wnętrzu smaczku!

Naścienny system drzwi przesuwnych można zamontować do ściany z karton gipsu, jednak takie rozwiązanie będzie nieco większym wyzwaniem montażowym niż w przypadku ściany murowanej. Dlaczego? Konstrukcja przesuwna mogłaby nadmiernie obciążyć lekką ścianę, dlatego przed zamontowaniem skrzydła drzwi i prowadnicy, należy ścianę z karton gipsu odpowiednio wzmocnić. Najlepiej, jeśli pomyślimy o systemie przesuwnym jeszcze przed wzniesieniem ściany działowej. Wtedy wystarczy taką ściankę wzmocnić dodatkowo ceownikiem lub drewnianą belką do której przymocujemy system przesuwny. W przypadku ceownika potrzebny byłby zakup odpowiednich kołków rozporowych do karton gipsu, do drewna kołki są w zestawie z naszymi prowadnicami. 

Ściana z karton gipsu a drzwi przesuwne chowane w ścianie

Drugim popularnym systemem przesuwnym jest ten, w którym drzwi po otwarciu całkowicie chowają się w ścianie. Taki system wymaga zamontowania tak zwanej kieszeni w ścianie i wiele osób z góry zakłada, że w przypadku ściany z karton gipsu takie rozwiązanie w ogóle nie wchodzi w grę. Nic bardziej mylnego! Istnieją specjalne systemy z kasetami dedykowanymi do ścian z karton gipsu. Najwygodniej jest zaplanować montaż systemu przed wzniesieniem ścian działowych. Do tego typu ścian kasety wykonane są z aluminiowych profili giętych albo ze stali nierdzewnej. Kaseta jest na stałe połączona ze specjalną ramą, którą należy zamontować w otworze drzwiowym. Ponieważ ściany z karton gipsu występują w różnych profilach grubości, nabywając system przesuwny należy zwrócić na to uwagę – grubość kaset jest dostosowywana do poszczególnych typów ścian z karton gipsu.

drzwi sosnowe przesuwne

A co, gdy ściany już stoją…?

Często zdarza się tak, że w chwili podjęcia decyzji o zamontowaniu systemu drzwi przesuwnych ściana z karton gipsu już stoi. Co wtedy? Również w takiej sytuacji możliwość montażu systemu nie jest całkowicie przekreślona, aby jednak drzwi przesuwne mogły się znaleźć na wybranej ścianie i w sposób prawidłowy oraz bezpieczny spełniać swoje funkcje, trzeba przeprowadzić nieco większe prace przygotowawcze. Najłatwiej będzie przygotować system, w którym drzwi chowają się za dodatkową ścianką. Skrzydło drzwi obudowujemy wówczas dodatkowymi płytami gipsowo-kartonowymi. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym przypadku, gdy o systemie przesuwnym pomyślimy dopiero po postawieniu ścian – również przy ścianach murowanych.

W innym przypadku gdy ściany już stoją a chcemy mimo to zamontować system przesuwny, dobrym rozwiązaniem jest zamocowanie takiego systemu do sufitu na uchwytach sufitowych. W swojej ofercie oferujemy uchwyty sufitowe do drzwi pojedynczych oraz uchwyt sufitowy do drzwi podwójnych, zachodzących na siebie cz też mijanych. 

Kolejnym rozwiazaniem może być zastosowanie po obu stronach otworu drzwiowego listwy drewnianej lub metalowej która posłuży jako stelaż wzmacniający do systemu przesuwnego. Przy montażu drzwi jezdnych do ściany z karton gipsu należy też zawsze brać pod uwagę wagę samych drzwi, tak aby nie okazało się że podczas użytkowania ściana od nadmiaru odciążenia zacznie pękać. 

W przypadku kiedy karton gips został zastosowany aby jedynie wyrówanć ścianę murowaną, montaż systemu drzwi przesuwnych będzie dość prosty, należy tylko pamiętać aby zastosować nieco dłuższe śruby montażowe tak, aby zakotwiczyły się solidnie w ścianie właściwej. 

drzwi metalowe przesuwne

Czy warto?

Można się zastanawiać, czy warto zadawać sobie trud z montażem systemu przesuwnego do ściany z karton gipsu. Czy nie lepiej zrezygnować z tego pomysłu i wstawić tradycyjne drzwi lub zostawić modną, otwartą przestrzeń? Otóż system drzwi przesuwnych to rozwiązanie, które zawsze warto wziąć pod uwagę, tak ze względów funkcjonalnych, jak i z powodu wspomnianej już roli dekoracyjnej. Dziś trudno wyobrazić sobie stylowe rustykalne czy vintage'owe albo loftowe wnętrze bez pięknego, postarzanego systemu przesuwnego. Warto postawić na coś, co – poza świetną stylizacją oraz pożądaną prywatnością – pozwoli nam w optymalny sposób wykorzystać przestrzeń mieszkania oraz co stanie się bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych drzwi, gdy w domu przebywają małe dzieci. Podjęcie wyzwania jakie czasami może stanowić montaż systemu przesuwnego do ściany z karton gipsu, to zadanie, które przyniesie nam same wymierne korzyści! A jeśli montaż okaże się niemożliwy lub zbyt kłopotliwy, zawsze warto pamiętać o możliwości zamontowania systemu przesuwnego do sufitu! To równie efektowne, piękne i praktyczne rozwiązanie.