Amerykański industrializm to synonim przestrzeni i surowej elegancji

Aranżacje wnętrz w opuszczonych budynkach przemysłowych wzięły swój początek w USA w latach 60-tych XX wieku. Te pofabryczne duże przestrzenie początkowo wybierali głównie artyści i architekci, ponieważ idealnie odpowiadały ich potrzebie swobody i wolności, a przy tym  stwarzały idealne miejsca do pracy i odpoczynku. Dziś mieszkania loftowe nie są już utożsamione z artystami czy światem show biznesu, a coraz częściej amerykański industrializm odwiedza nie tylko najwyższe piętra wieżowców, ale i gości w mieszkaniach parterowych oraz wolnostojących domach.

podstawa do stołu

Więcej w kolekcji Texas

Styl industrialny charakteryzuje się przestrzennością i surowością, w której nie brak wyrafinowanej elegancji.  Aranżacje wnętrz na wzór amerykańskiego industrializmu zostają wyrażone w takich elementach jak surowy beton lub cegła na ścianach, wystające rury pod sufitem oraz wszelkie dodatki drewniane, szklane czy metalowe w tonacji białej, szarej i czarnej. Zamiast ścian działowych poszczególne pomieszczenia w zależności od ich przeznaczenia różnicują meble industrialne, takie jak masywne stoły wykonane z drewna i metalu, ekstrawagancki stolik kawowy czy typowo amerykańskie krzesło, czyli hoker. Z kolei dodatkowej przestrzeni tym wnętrzom dodają wysokie sufity i duże przeszklenia, które je rozświetlają i optyczne je powiększają.

Meble industrialne w salonie w stylu amerykańskim

Amerykański industrializm tworzą przede wszystkim meble loftowe celowo postarzane, będące hybrydą różnych, ale zawsze solidnych, najwyższej jakości materiałów. Kolekcja Texas, którą tworzą meble industrialne o mocnym wyrazistym akcencie, łączy w sobie te cechy. Wszystkie stoły z tej serii są połączeniem „ciepłego” blatu drewnianego o masywnym geometrycznym kształcie i bogatym rysunku słojów i sęków oraz „zimnej” podstawy. Stelaże w stołach loftowych przywodzą na myśl przemysłowe sprzęty i  maszyny pełne śrub, zaworów i wajch w kolorze czarnym, stalowym lub rudej miedzi, nadając wnętrzom niesamowity charakter typowego dla przestrzeni pofabrycznych.

 

Kolekcja Texas oferuje również stolik kawowy wykonany z maski samochodu z początku XX wieku i szklanej tafli blatu. Jest to niezbędny element wyposażenia dla osób, które cenią swoją ekstrawagancję i nietuzinkowy smak. Inną propozycją, bardziej stonowaną, ale równie wyraziście wprowadzającą amerykański industrializm do polskich wnętrz, jest stolik kawowy wykonany z masywnego bloku drewna z metalowymi okuciami. Blat połączony jest z solidnym stelażem na dwóch lub czterech kołach, które zapewniają stolikowi mobilność i wysoką wygodę użytkowania.

Kolekcja Texas prezentuje również stylowe meble loftowe do salonu i sypialni takie jak szafki RTV. Te uniwersalne i praktyczne sprzęty wykonane są z drewna o ciepłej barwie, ale o solidnej geometrycznej bryle wzmocnionej stalowymi okuciami i zdobieniami, które nadają im charakter i swoistą elegancję. Z kolei w gabinecie połączonym z salonem sprawdzą się drewniane konsole z kolekcji Texas. Tego rodzaju meble industrialne posiadają dwa blaty — mniejszy górny i większy dolny, które doskonale posłużą za miejsce do postawienia stylowych dekoracji, takich jak stare radio czy industrialna lampa lub kolekcji książek. Konsola dodatkowo wyposażona jest w dekoracyjne kółka oraz uchwyty. Pod oknami o dużych garbatych, które zdecydowanie  powinny pozostać nieosłonięte zasłonami, można postawić typowe meble loftowe takie jak ławki industrialne czy stylowe krzesło industrialne idealne do wieczornej lektury. Aranżacje wnętrz na wzór amerykańskiego industrializmu najlepiej oświetlić lampami wiszącymi lub stojącymi w postaci przemysłowych reflektorów w kolorach czerni i grafitu lub bardziej agresywnej czerwieni. Ściany najlepiej pozostawić nieotynkowane lub ozdobione czerwoną cegłą, co podkreśli surowy charakter tych wnętrz, a jednocześnie doda im swoistej elegancji.

Jakie meble loftowe wybrać do industrialnej kuchni?

Aranżacje wnętrz w stylu amerykańskiego industrializmu akcentuje ich przestronność, rezygnując ze ścian działkowych. Oznacza to, że większość pomieszczeń, poza łazienką, pozostaje otwarta, a ich odrębność zaznaczają starannie dobrane wysokiej jakości meble loftowe. W takiej aranżacji salon bardzo często połączony jest z kuchnią. 

Najpraktyczniejszym i najbardziej designerskim sposobem na oddzielenie strefy kuchennej od strefy jadalnianej jest wysepka z wysokim baletem, do którego koniecznie należy wybrać wysokie krzesło, czyli hoker Tego rodzaju meble industrialne nie mają oparcia i podłokietników, za to powszechne są modele, które posiadają znaczny stopień obrotowości. Hoker to jedne z najpopularniejszych mebli, które jednoznacznie kojarzą się z amerykańskim stylem. Takie krzesło loftowe najlepiej zaprezentuje się i dopełni całości  industrialnej kuchni, jeśli zostanie wykonane z metalu czy żeliwa ze skórzanym siedziskiem. Wysokie blaty świetnie zaprezentują się ze zwisającym na kablach, loftowym oświetleniem, wykonanym z metalu w kolorze czarnym, grafitowym lub czerwonym, które dodatkowo rozjaśni te pomieszczenia.

stół loft

Więcej w kategorii stoły

Kolekcja Texas oferuje stylowe stoły drewniane z żeliwnym stelażem które wraz z metalowymi, żeliwnymi lub drewnianym krzesłami stworzą w kuchni idealne miejsce do spożywania posiłków w większym gronie. Z kolei w salonie sprawdzi się dwupoziomowy stolik barowy z kolekcji Texas. Jego atrakcyjnośćzwiększają koła pochodzące rodem z przemysłowych maszyn. Z kolei dwa blaty zwiększają funkcjonalność i sprawiają, że kubek herbaty, czytana książka czy okulary zawsze będzie na wyciągnięcie ręki. Tak wykonane meble industrialne powinny odgrywać pierwsze skrzypce we wnętrzu, dlatego najlepiej będą prezentowały się na tle białych lub betonowych ścian, z których jedną można wyłożyć wyrazistą rdzawą cegłą.

Choć aranżacje wnętrz w stylu amerykańskiego industrializmu cechują się dużymi, przestronnymi przestrzeniami i przeszkleniami, to z powodzeniem można go wprowadzić nawet do mniejszych mieszkań, wybierając odpowiednie meble loftowe, które oferuje stylowa kolekcja Texas. Drewniane stoły z masywną, żeliwną podstawą, niebanalny stolik kawowy do salonu i gabinetu, metalowe krzesło loftowe typu hoker do wysokiego blatu w kuchni, pozwolą zaakcentować surowy, ale elegancki charakter tych wnętrz oraz oddzielić poszczególne strefy od siebie. Biele, szarości i czernie oraz nieotynkowane ściany, a także oświetlenie imitujące przemysłowe lampy sprawią, że amerykański industrializm w polskich wnętrzach będzie na wyciągnięcie ręki.