Klamki do drzwi wewnętrznych to niewielki, ale bardzo istotny element wykończenia każdego domu, ponieważ to właśnie drobne detale ostatecznie definiują jego styl. Wiele osób bagatelizuje je, wybierając ofertę w popularnych sieciówkach, które najczęściej wykonane z najtańszych materiałów i są po prostu nijakie. Wyjątkowe i niepowtarzalne aranżacje wnętrz wymagają od nas doboru odpowiednich akcesoriów — klamka z wkładką, klamka z szyldem na kluczyk czy solidna klamka do drzwi bez otworu to tylko niektóre propozycje dostępne na rynku. W jednych aranżacjach koniecznie powinniśmy wybrać czarne klamki do drzwi, w innych złote, stalowe czy miedziane. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrać idealne klamki do drzwi wewnętrznych.

 

Klamki do drzwi — funkcjonalność w wielu wydaniach

Klamki do drzwi wewnętrznych powinniśmy dobrać w taki sposób, aby jak najlepiej komponowały się z drzwiami. Ich wielkości jest bardzo ważna, ponieważ zbyt duża klamka do drzwi o delikatnej budowie, jak i zbyt mała klamka do drzwi masywnych drewnianych czy wykonanych ze stali będzie burzyła całą estetykę wnętrz. Równie istotna jest funkcjonalność klamki, od której powinien być uzależniony wybór odpowiedniego modelu. Klamka z szyldem na kluczyk nie tylko będzie stanowiła bardzo estetyczny element wystroju, ale i umożliwi nam zmykanie drzwi na klucz w poszczególnych pomieszczeniach. Z kolei długi szyld bez otworu będzie pełnił głównie funkcję estetyczną. Klamki z szyldem długim charakterystyczne są dla wnętrz klasycznych, retro, vintage czy rustykalnych i skandynawskich. Z kolei w pomieszczeniach nowoczesnych, industrialnych, loftowych, modernistycznych i minimalistycznych bardzo popularnym rozwiązaniem jest klamka z szyldem na kluczyk krótkim, czyli z tzw. rozetą. Takie modele posiadają dwie rozety: górna połączona jest z uchwytem klamki, a dolna stanowi część z otworem na klucz.  Rzadko zdarza się używać klamek ze ślepą rozetą dolną. Klamki do drzwi wewnętrznych z rozetami to najlepsze rozwiązanie dla aranżacji bardziej nowoczesnych, ponieważ są bardziej subtelne i mniej rzucające się w oczy niż klamka z szyldem długim. Szczególnym rodzajem klamek są klamki do drzwi w łazience, które zamiast zamka na klucz posiadają specjalną blokadę drzwi, która pozwala na ich bezkluczowe zamykanie od strony wewnętrznej.

Klamki do drzwi

Więcej w Klamki do drzwi

Klamki do drzwi wewnętrznych – kolor ma znaczenie!

Jeśli preferujemy harmonijne, stonowane kolorystycznie aranżacje wnętrz, powinniśmy wybrać klamki do drzwi wewnętrznych jak najbardziej zbliżone w odcieniu do koloru skrzydła drzwi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby klamka do drzwi tworzyła z nimi kontrast. Do jasnych drzwi oraz tych wykonanych z naturalnego drewna możemy wybrać eleganckie czarne klamki do drzwi, które z jednej strony będą się z nimi idealnie komponowały, z drugiej będą tworzyły aranżacje wnętrz pełne charakteru i swoistej elegancji. Czarne klamki do drzwi doskonale sprawdzą się także we wnętrzach industrialnych i loftowych zwłaszcza w połączeniu drzwiami wykonanymi z metalu lub surowo ociosanego drewna. Czarna solidna klamka do drzwi doskonale uzupełni także wnętrza retro, vintage oraz skandynawskie. Z kolei klamki do drzwi wewnętrznych w kolorze białym lub stalowym to doskonałe uzupełnienie wnętrz urządzonych w duchu nowoczesnym i minimalistycznym, eklektycznym, prowansalskim czy shabby chic. Najlepiej będą wyglądały w połączeniu z jasnymi drzwiami i gdy w ich otoczeniu znajdą się włączniki światła właśnie w białym kolorze. Dużą popularnością cieszą się także klamki do drzwi wewnętrznych w kolorze stalowym. Takie rozwiązania sprawdzą się w aranżacjach wnętrz zarówno rustykalnych, jak i retro.

szyld do drzwi

Więcej kategorii szyldy na kluczyk

Klamki do drzwi wewnętrznych – jak kształt wybrać do stylu naszych wnętrz?

Pamiętajmy także, aby nie tylko dobrać odpowiedni szyld i kolor klamek tak, aby łączyły się z innymi elementami drzwi i samym ich skrzydłem. Równie istotny jest ich design. Aranżacje wnętrz nowoczesnych uzupełnią proste, geometryczne klamki do drzwi wewnętrznych, które podkreślą ich minimalizm. Masywna, solidna klamka do drzwi oraz te przywodzące na myśl części maszyn przemysłowych to idealny wybór do mieszkań urządzonych w stylu industrialnym i loftowym, zwłaszcza jeśli przyozdobią równie masywne drzwi drewniane. Czarne klamki do drzwi o dekoracyjnym charakterze z wyraźnymi śladami młotkowania doskonale uzupełnią wnętrza klasyczne i retro zarówno w połączeniu z prostymi drzwiami, jak i tymi o bogatszym wzornictwie. Natomiast klamki do drzwi o finezyjnych kształtach, a także z elementami ceramicznymi to dobry wybór do wnętrz w stylu vintage, glamour, a nawet rustykalnym, choć w ostatnim przypadku możemy postawiać na proste formy drzwi bez zbędnego zdobienia, w których to właśnie klamki z długim szyldem będą przyciągały uwagę. Dodatkowo możemy wybrać czarne klamki do drzwi w stylu retro o nietypowych kształtach uchwytów oraz klamki z okrągłą gałką, które nieco zmiękczą geometryczne przestrzenie.

Klamki do drzwi to niepozorny, ale bardzo istotny element wystroju, dlatego jeśli zależy nam, aby nasze aranżacje wnętrz tworzyły jedną, harmonijną całość, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę podczas remontu lub wykończeniu domu. Na rynku dostaniemy wiele kolorów klamek: czarne klamki do drzwi to absolutny must have w aranżacjach wnętrz przemysłowych, retro i tradycyjnych. Klamka z szyldem na kluczyk długim to idealny sposób, aby podkreślić styl wnętrz oraz nadać drzwiom wyjątkowego charakteru, z kolei klamki do drzwi z rozetą nie będą rzucały się w oczy, zapewniając drzwiom pełną funkcjonalność. Pamiętajmy także, aby klamki do drzwi wewnętrznych nie były ani zbyt duże, ani zbyt małe w porównywaniu do drzwi i że możemy dobrać je na zasadzie kontrastu lub podobieństwa, aby stworzyć nasze wymarzone i estetyczne aranżacje wnętrz.

regał

Więcej w kategorii akcesoria