W XXI wieku jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby stare rzeczy zastępować nowymi. Nie inaczej jest z meblami. Bogata oferta sklepów meblowych oferuje sprzęty zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne dostosowane do każdego stylu wnętrz. Nie musimy również osobiście jechać po nowe meble, wystarczy jedynie przejrzeć katalog sklepu i zamówić je przez Internet. Jednak obecnie panująca moda na ekologię i meble DIY sprawia, że coraz częściej decydujemy się na odnawianie mebli. Jak odnowić meble, aby zyskały drugie życie i niepowtarzalny charakter?

Odnawianie mebli – czego będziesz potrzebował?

Renowacja mebli za pomocą ich malowania oraz takich elementów jak uchwyty meblowe, gałki meblowe czy nóżki meblowe pozwala nie tylko naprawić zniszczone meble, ale również całkowicie zmienić ich wygląd. Najlepiej do renowacji nadają się meble wykonane z litego drewna bez względu na to, czy będzie to stół, regał, biurko, komoda czy łóżko. Drewno mimo swojej wytrzymałości to bardzo plastyczny materiał, który łatwo poddaje się obróbce. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby odnawiać meble wykonane z materiałów drewnopodobnych i tworzyw sztucznych.

Samodzielna renowacja mebli będzie prostsza, jeśli przed jej rozpoczęciem przygotujesz sobie potrzebne narzędzia i akcesoria. Będą to m.in.:

 • papier ścierny drobnoziarnisty i gruboziarnisty;
 • szlifierka;
 • cyklina;
 • opalarka;
 • szpachla;
 • farba do drewna, lakier, lakierobejca, olej;
 • uchwyty meblowe;
 • gałki meblowe;
 • nóżki meblowe;
 • okucia meblowe;
 • pędzel;
 • motywy do decoupage’u;
 • folia zabezpieczająca podłogę i inne meble.

Samodzielna renowacja mebli – od czego zacząć?

Jeśli już przygotowałeś odpowiednie materiały i narzędzia, oraz zabezpieczyłeś folią podłogę i inne meble, rodzi się pytanie, jak odnowić meble? Odnawianie mebli zacznij od odtłuszczenia ich powierzchni, a następnie zeszlifuj z nich starą powłokę lakieru, farby czy okleiny. Do tego celu możesz wykorzystać papier gruboziarnisty, a następnie wygładzić powierzchnię mebla z użyciem papieru ściernego drobnoziarnistego. Do usunięcia starej powłoki z miejsc trudno dostępnych przyda ci się cyklina. Z kolei samodzielna renowacja mebli o nieregularnych kształtach i solidnej powłoce będzie wymagała użycia opalarki lub szlifierki.

Blat dębowy

Więcej blatów dębowych

Do uzupełniania ubytków w drewnie przyda się także szpachla do drewna, która nie tylko jest wyjątkowo trwała i nie kruszy się, ale można ją dodatkowo szlifować i polerować. Pamiętaj, aby w przypadku renowacji mebli drewnianych, kierunek tarcia odbywał się wzdłuż słojów. W przeciwnym razie na ich powierzchni powstaną zadziory, przez co twoje meble DIY będą wyglądały bardzo nieestetycznie

Meble DIY – jak odnowić meble, aby zachwycały wyglądem?

Po takim przygotowaniu samodzielna renowacja mebli będzie polegała głównie na ich impregnacji i malowaniu. Zanim naniesiesz pierwszą warstwę tych preparatów, dokładnie oczyść powierzchnię mebli z pyłu, a następnie przetrzyj je wilgotną szmatką. Jeśli chcesz podkreślić naturalne piękno słojów i sęków drewna potraktuj je olejem, lakierem lub lakierobejcą. Z kolei, jeśli zależy ci na nadaniu meblom DIY całkiem nowego wyglądu, możesz sięgnąć po bogatą gamę kolorowych farb do drewna.

Bejcowanie

Renowacja mebli drewnianych za pomocą bejcy pozwala wydobyć naturalne piękno drewna. Bejca głęboko wnika w jego strukturę, rozkłada się równomiernie i nie zostawia plam. W efekcie bejcowania twoje meble DIY zyskają elegancki satynowy połysk, który wspaniale wyeksponuje wszystkie sęki i słoje.

Patynowanie

Renowacja mebli pozwoli nadać im ciekawego, oryginalnego wyglądu poprzez ich patynowanie. Na początku pomaluj ciemniejszą farbą lub bejcą krawędzie, ranty i wystające elementy rzeźbiarskie mebli, takie jak nóżki meblowe , gałki meblowe czy uchwyty meblowe, a następnie cały mebel potraktuj jasnym preparatem do malowania. Na koniec wystarczy przetrzeć papierem ściernym te elementy, które wcześniej zostały pomalowane ciemną farbą, aby otrzymać zjawiskowe i unikalne postarzane meble DIY.

Przecierka

Jak odnowić meble, aby wyglądały na starsze, niż są naprawdę?Przecierka to idealna metoda na odnawianie mebli na wzór skandynawski i prowansalski. Wykonuje się ją głównie na krawędziach i zdobieniach, ale równie dobrze możesz ją wykonać na płaskiej powierzchni mebla. Wystarczy nanieść pierwszą warstwę farby w dowolnym kolorze, a na nią kolejną jaśniejszą warstwę. Tę wierzchnią powłokę farby delikatnie przetrzyj papierem ściernym, i odkryj ciemniejszą warstwę. Dzięki temu zabiegowi postarzysz swoje meble DIY, które dodatkowo zyskają swoistego charakteru.

Metoda suchego pędzla

Samodzielna renowacja mebli z wykorzystaniem metody suchego pędzla pozowali nadać im niebywałego uroku. Wystarczy, że nałożysz na powierzchnię mebla warstwę kolorowej farby czy lakieru do drewna w kolorze ciemnym, a po jej wyschnięciu naniesiesz na nią kolejną, tym razem jasną farbę przy użyciu pędzla o twardym włosiu. Pamiętaj jednak, aby jedynie delikatnie zmoczyć jego końcówkę w farbie i malować powierzchnię mebla delikatnymi ruchami. Odnawianie mebli tą metodą powinno sprawić, że twoje meble DIY będą nosiły ślady lekkiego „drapania”.

Decoupage

Jak odnowić meble zwłaszcza te bardzo zniszczone, wykonane z drewna lub płyty drewnopodobnej? Idealnym na to sposobem jest metoda decoupage’u. Renowacja mebli za jej pomocą polega na przyklejeniu papierowych motywów roślinnych czy ludowych wzorów na wcześniej pomalowany mebel. Aby pozbyć się nierówności, wystarczy, jeśli tak odnowione meble DIY pokryjesz przezroczystym lakierem. Decoupage to idealny sposób na odnawianie mebli takich jak komody, szafy czy krzesła, które będą wprost zachwycały swoim nowym wyglądem.

Akcesoria, które dadzą drugie życie twoim meblom

Samodzielna renowacja mebli daje wprost nieograniczone możliwości zmiany ich wyglądu i dostosowania ich stylu do stylu innych mebli i pomieszczeń, w którym się znajdują. Zanim jednak kupisz niezbędne akcesoria meblowe, zastanów się nad ogólną koncepcją ich dekoru.

Gałki meblowe i uchwyty meblowe

Ozdobne gałki meblowe rzeźbione w drewnie idealnie sprawdzą się do mebli wykonanych w stylu rustykalnym, skandynawskim i klasycznym, natomiast gałki meblowe żeliwne mogą posłużyć we wnętrzach vintage, prowansalskich czy eklektycznych. Z kolei dla pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym możesz wykorzystać uchwyty meblowe, które sprawdzą się zarówno w salonie i sypialni, jak i w kuchni i łazience.

nóżki meblowe

Więcej nóżek meblowych

Nóżki meblowe i kółka meblowe

Do renowacji starych foteli i łóżek z drewnianym bądź metalowym wykończeniem będą ci potrzebne , dzięki którym naprawisz je i nadasz im świeży wygląd. Natomiast jeśli chcesz, aby twoje meble DIY były bardziej funkcjonalne, możesz wyposażyć swój ulubiony fotel, biurko czy sekretarzyk w kółka meblowe, dzięki którym z łatwością będziesz mógł przesuwać je z miejsca na miejsce.

Okucia meblowe

Renowacja mebli drewnianych i wykonanych z tworzyw sztucznych nie może obejść się bez nowych okuć. Jeśli okucia meblowe, takie jak: zawiasy, zawieszki do szafek, prowadnice do szuflad, zamki i zatrzaski do drzwiczek uszkodziły się, nie musisz od razu wyrzucać wszystkich mebli i narażać się na wysokie koszty związane z zakupem nowych. Okucia meblowe to niewielki wydatek i świetne rozwiązanie, aby dać drugie życie zniszczonym meblom. Samodzielna renowacja mebli będzie wymagała od ciebie poświecenia mnóstwa czasu i energii. Czasem zajęcie to może cię zrazić i przerosnąć twoje możliwości i oczekiwania, zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się tym. Niemniej jednak własnoręczne odnawianie mebli to zajęcie niezwykle satysfakcjonujące, dzięki któremu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze na nowe umeblowanie. Przede wszystkim tchniesz w swoje ulubione elementy wyposażenia nowego ducha, zamkniesz w nich cząstkę siebie oraz całkowicie dostosujesz ich wygląd do swojego gustu i upodobań.