W czasach, w których sztuczność otacza nas z każdej strony, coraz więcej osób wybiera styl eko. Aranżacje wnętrz w stylu eko cechują jasne kolory, naturalne materiały oraz meble eko, które razem tworzą atmosferę harmonii i spokoju. Meble ekologiczne to nie tylko meble drewniane wykonane z litego drewna, ale też meble DIY, które wykonamy samodzielnie ze starych sprzętów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać im nowy wygląd, wykorzystując odpowiednie akcesoria retro, takie jak uchwyty meblowe, gałki meblowe, zawiasy czy ozdobne gwoździe i ćwieki, dzięki czemu będą one tworzyły jedną spójną całość z naszym domem.

Aranżacje wnętrze w styku eko – jak je urządzić?

Dbałość o środowisko naturalne to główny trend, jaki można zaobserwować w XXI wieku, który przejawia się zarówno jako filozofia życia, jak i w sposobie urządzania naszych domów. Tego rodzaje aranżacje wnętrz dążą do uzyskania efektu harmonii z przyrodą, dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów zamiast sztucznych tworzyw, które wręcz zalewają rynek. Dlatego też znajdziemy w nich odnawialne materiały, takie jak drewno, wiklina czy rattan, tekstylia wykonane z wełny, bawełny i lnu oraz dodatki wykonane z gliny i szkła. Drewno odgrywa pierwszoplanową rolę w tych wnętrzach – z nich wykonane są meble ekologiczne, podłogi czy ramy obrazów. Niemniej istotna jest kolorystka całego wnętrza, w której dominują biele, beże, jasne szarości i delikatne błękity, które optycznie powiększą przestrzeń oraz rozjaśnią ją, dzięki czemu będziemy mogli ograniczyć opłaty za prąd. Takie aranżacje wnętrz w stylu eko wcale nie muszą być bezbarwne i niejakie, a wręcz przeciwnie – sprawdzą się w nich dodatki i dekoracje retro we wszystkich odcieniach drewna, kamienia lub cegły oraz kolory natury, takie jak żółcie, czerwienie i zielenie.

uchwyty meblowe

Więcej w kategorii uchwyty meblowe

Meble ekologiczne – postaw na meble drewniane!

Jeśli decydujemy się na aranżacje wnętrz w stylu eko, zdecydowanie powinniśmy wybrać meble ekologiczne, które nie będę miały negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Takie też są meble wykonane z litego drewna. Drewno to surowiec odnawialny, który ma uniwersalny charakter oraz nabiera szlachetności i niepowtarzalnego uroku wraz z upływem lat. Natomiast naturalne odcienie drewna oraz dobrze widoczny rysunek słojów i sęków doskonale wpisze się w styl eko, który ma zaprowadzić nas bliżej natury. Meble z drewna są niezwykle wytrzymałe i potrafią przetrwać wiele dekad, jednak gdy są już bardzo zniszczone łatwo poddać je renowacji lub samodzielnie wykonać unikatowe meble DIY. Pamiętajmy jednak, aby wybierać meble ekologiczne pochodzące od sprawdzonych polskich producentów mebli, którzy w miejscu ściętych drzew sadzą nowe. Nasze rodzime gatunki drzew, takie jak sosna, świerk, dąb czy buk nie wymagają dalekiego transportu jak w przypadku egzotycznych gatunków drzew sprowadzanych z dalekich zakątków świata, przez co mamy realny wpływ na emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo zadbajmy, aby nasze meble eko były zabezpieczone jedynie naturalnymi woskami i olejami oraz przyjaznymi dla środowiska farbami. Takie meble ekologiczne w naszym domu nie będą wydzielały toksycznych substancji, a wręcz przeciwnie — wypełnią nasze wnętrza przyjemnym zapachem lasu i żywicy.

Więcej w kategorii drzwi przesuwne szklane

 

gałki meblowe

Więcej w kategorii gałki

Meble eko czy modne meble DIY, które wykonasz sam?

Aranżacje wnętrz w stylu eko stawiają na prostotę i minimalizm w myśl zasad: less is more oraz zero waste. Możemy zatem wybrać meble ekologiczne od sprawdzonych polskich producentów mebli drewnianych. Tutaj mamy zupełną dowolność, jeśli chodzi o wybór designu. Jeśli stawiamy na meble eko w stylu rustykalnym, wybierzmy masywne i ciężkie meble oraz równie ciężkie stalowe uchwyty meblowe. Styl skandynawski polubi meble bielone, tak jak styl prowansalskich i shabby chic, do których możemy dobrać gałki meblowe, które dodadzą meblom miękkości. Wnętrza klasyczne i minimalistyczne pokochają meble eko o delikatniejszej formie, ale z klasycznym delikatnym rzeźbieniem, z kolei wnętrz retro i industrialne dopełnią surowo ociosane sprzęty, które będą zdobiły unikalne akcesoria retro przykuwające nasz wzrok.

Niemniej jednak pamiętajmy, że styl eko pokocha także meble DIY, które możemy wykonać samodzielnie oraz meble znalezione na strychu, pchlim targu, a nawet na śmietniku, które wymagają renowacji. W tym celu przydadzą nam się akcesoria retro, takie jak stylowe gałki meblowe i uchwyty meblowe do komód, szaf i regałów, kółka meblowe do szafki nocnej, biurka czy mobilnego stolika kawowego, a także zamki meblowe i zawiasy meblowe. Stare meble wystarczy zeszlifować papierem ściernym, a w przypadku poważnych uszkodzeń — szlifierką, a następnie zaimpregnować naturalnym olejami i pomalować ekologicznymi farbami na dowolny kolor. Na koniec dobierzmy odpowiednie uchwyty meblowe, gałki meblowe, zawiasy meblowe czy zamki meblowe pasujące do całości naszego stylu eko, by cieszyć się interesującymi i jedynymi w swoim rodzaju meblami DIY. Równie dobrze możemy sami wykonać stolik kawowy, wykorzystując do tego blat drewniany i interesujące nas drewniane nogi meblowe. Ciekawą propozycją jest stolik kawowy wykonany ze starych palet, wyszlifowany i pomalowany na dowolny kolor, a aby nadać mu więcej elegancik wystarczy położyć na blat taflę szkła. W taki sam sposób możemy stworzyć meble ekologiczne na balkon i taras. Z kolei jako półka na kwiaty czy stylowy regał mogą posłużyć nam drabiny dekoracyjne, stylowe i niepowtarzalne, które będą przykuwały wzrok naszych gości.

Styl eko wyrósł z naszej troski o środowisko naturalne, które staje się coraz bardziej zanieczyszczone z powodu działalności człowieka. Odnawialne surowce, naturalne materiały oraz kolory kojarzące się z naturą to główne wyznaczniki stylu eko. Aranżacje wnętrz harmonijnych, które wyciszą nas i uspokoją, przede wszystkim stawiają na meble ekologiczne wykonane z naturalnego drewna. Takie meble eko powinny pochodzić od rodzimych producentów mebli oraz być zabezpieczone jedynie naturalnymi woskami, olejami i farbami. Wielką popularnością u osób, dla których trend zero waste stał się filozofią życia, cieszą się własnoręcznie wykonane meble DIY. Wykorzystując stylowe akcesoria retro, takie jak uchwyty meblowe, gałki meblowe, nóżki meblowe, zawiasy i zamki meblowe możemy nadać starym meblom nowy wygląd, dzięki czemu będą stanowiły wyraz modnych aranżacji eko harmonijnych z naturą.

gałki meblowe

Więcej w kategorii gałki meblowe