Od wielu lat łazienki w stylu retro znów są niezwykle modne. O ile jednak bez trudu można nabyć meble, wanny i umywalki, płytki i okładziny nawiązujące do stylu vintage, o tyle prawdziwe wyzwanie stanowi znalezienie odpowiedniej armatury łazienkowej. Nowoczesne baterie wannowe i krany do umywalek psują efekt misternie planowanej aranżacji i odbierają stylizacji całą autentyczność! Dlatego właśnie warto zadać sobie nieco trudu i poszukać kranów i słuchawek prysznicowych, które swoim wyglądem będą odpowiadać egzemplarzom sprzed wielu lat, a swoją funkcjonalnością będą dorównywać najnowocześniejszej armaturze.

Jakie baterie wannowe i krany umywalkowe do retro łazienki?

Łazienka w starym stylu to pomieszczenie z klimatem. Nic w takim pomieszczeniu nie jest dziełem przypadku. Stylizacja jest dogłębnie przemyślana: od doboru kolorystyki, przez zastosowane materiały wykończeniowe, aż po meble, urządzenia sanitarne, oświetlenie i dekoracyjne dodatki. Co jednak zrobić z kranami? Nowoczesne baterie wykonane ze stali, błyszczące i w futurystycznych kształtach, nijak nie pasują do wysmakowanej stylizacji rodem sprzed setek lat. Na szczęście, dziś można nabyć postarzane krany, do złudzenia przypominające te z domów naszych prababć! Armatura w starym stylu to przede wszystkim antyczne wzornictwo. Do wyboru mamy krany i baterie w kolorze czarnym lub w efektownym wybarwieniu starego złota. Wśród najbardziej zdobnych propozycji znajdziemy także baterię z ceramiką ozdobną. Krany umywalkowe, baterie wannowe, słuchawki prysznicowe, a nawet korki umywalkowe i do wanny – wszystko to może dziś pełnić w łazience nie tylko funkcję praktyczną, ale i ozdobną. A ponieważ diabeł tkwi w szczegółach – starodawne motywy, formy i materiały dodadzą wdzięku każdej łazience retro, bez względu na to, do jakiej epoki nawiązujemy i jaki efekt końcowy zechcemy uzyskać: swojski, a może wytworny i elegancki? Armatura w starym stylu pasuje do każdej z tych wersji!

Piękna klasyka i współczesna wygoda

Kiedy myślimy o dawnych łazienkach, w naszej wyobraźni pojawia się obraz niezbyt wygodnych w użytkowaniu, mało funkcjonalnych i brzydkich elementów wyposażenia. Retro baterie i krany to jednak ciekawa alternatywa dla każdego, kto poszukuje niebanalnych i pięknych rozwiązań do domowych wnętrz, ale jednocześnie nie chce rezygnować ze współczesnych wygód. Płynna regulacja przepływu wody i łatwość w regulowaniu temperatury wody to nowoczesne rozwiązania, które stosuje się także w retro kranach, udających wyposażenie łazienkowe sprzed lat. Korek umywalkowy ozdobny w starym stylu wyposażony być może w funkcję kilk-klak, dzięki której za pomocą jednego ruchu można zablokować odpływ wody. Elementy wykonane z mosiądzu są trwałe i wytrzymałe, a przy tym prezentują się niezwykle efektownie. Wybór armatury łazienkowej retro pozwala również na zastosowanie rozwiązań, które najbardziej do nas przemawiają. Możemy wybierać wśród baterii dostosowanych do tradycyjnych umywalek lub misek nablatowych, z kranów naściennych i nawannowych, z zestawu prysznicowego natynkowego. Baterie naścienne występują w wersji niskiej i wysokiej, bez trudu dobierzemy więc tego typu wyposażenie do zaaranżowanej już łazienki.

Pamiętaj o innych detalach w rustykalnym stylu!

Wybór staromodnej armatury łazienkowej ma sens wtedy, gdy zwrócimy uwagę także na pozostałe detale łazienkowe. Odpowiednie uchwyty szafek, oprawki żarówek, lampy, uchwyt na papier i inne drobne gadżety w stylu rustykalnym zbudują we wnętrzu niepowtarzalny klimat! Wybierajmy elementy utrzymane w tej samej stylistyce, najlepiej także wykonane z tego samego surowca i utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej. Dzięki temu uzyskamy harmonijną spójność całego wyposażenia. Pamiętajmy, że aranżację wnętrz należy traktować jako pewnego rodzaju zabawę – a dobór detali do domowych wnętrz powinien sprawiać nam ogromną frajdę!