Baterie łazienkowe montowane przy umywalkach to urządzenia, których używa się kilka razy w ciągu doby. W związku z tym musi to być element trwały i funkcjonalny. Nie można jednak zapominać o jego estetyce i wpływie na charakter dekoracji całej łazienki. Z poniższego tekstu dowiesz się, czy lepsze będą baterie umywalkowe naścienne, a może stojące, oraz jak wybrać ich stylistykę.

Jak ocenić warunki techniczne łazienki?

Producenci oferują baterie umywalkowe w wielu wariantach. Różnią się wieloma elementami dekoracyjnymi, ale także konstrukcją. Można wymienić między innymi baterie umywalkowe stojące i naścienne. Różnice polegają na sposobie montażu. Baterie naścienne przykręcisz do przyłączy wychodzących bezpośrednio ze ściany. Z kolei baterie pionowe mocowane są do przyłączy znajdujących się w podłodze lub nisko przy niej.

Trudno jednoznacznie określić, który typ jest lepszy z punktu widzenia dekoracji łazienki. Zanim zdecydujesz się na jeden wariant, sprawdź dokładnie warunki techniczne w pomieszczeniu. W większości budynków wielorodzinnych, bloków czy nawet domów jednorodzinnych przyłącza znajdują się w ścianie na określonej wysokości. Ich regulacja możliwa jest jedynie w wąskim zakresie przy użyciu końcówek mimośrodowych. Jednak to one sugerują wysokość, na jakiej znajdzie się umywalka i bateria.

Antyczna bateria umywalkowa BRISTOL wysoka, czarna

Antyczna bateria umywalkowa BRISTOL wysoka, czarna

Jeśli przyłącze umieszczone zostało w pobliżu podłogi lub wychodzi bezpośrednio z posadzki, najlepszym rozwiązaniem są baterie stojące. Najlepiej będzie poprowadzić przewody za szafką umywalkową lub w specjalnej osłonie. Oczywiście istnieje możliwość przeróbki instalacji. Jeśli się uprzesz na baterie ścienne, możesz dostosować warunki techniczne do ich potrzeb. Będzie to wymagało częściowej wymiany instalacji lub dodatkowej zabudowy w postaci stelaży. Zanim zdecydujesz się na ten krok, weź pod uwagę, że przeważnie baterie umywalkowe ścienne i stojące dostępne są w podobnych formach. Zmiana jednego wariantu na drugi jedynie w nieznaczny sposób zmieni wygląd łazienki, a koszty modernizacji sieci będą spore.

Rodzaje baterii stojących i naściennych

Baterie naścienne i pionowe różnią się także konstrukcją poszczególnej grupy produktów. W przypadku baterii ściennych zasadniczo konstrukcja jest jedna. Baterie montowane są do ściany najczęściej na przyłączach o średnicy ½ lub ¾ cala. Obszar przyłącza zasłonięty jest rozetą, której wygląd pasuje do stylistyki baterii. Włączenie wody może odbywać się za pomocą kurków po dwóch stronach akcesoriów albo pojedynczej dźwigni umieszczonej w górnej części baterii.

W przypadku stojących elementów wyposażenia rozróżnia się dwie kolejne konstrukcje. Pierwszą z nich stanowią baterie nablatowe. Ten rodzaj akcesoriów montowany jest w otworze w blacie lub półce łazienkowej. Wówczas umywalka jest oddalona o kilkanaście centymetrów od ściany. Baterie z wylewką w przypadku akcesoriów nablatowych mogą być też umieszczone z boku miski.

Mogą Cię zainteresować


Drugim wariantem są baterie umywalkowe stojące, które zamocujesz bezpośrednio w umywalce. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie do mniejszych łazienek, w których liczy się każdy centymetr. W tym wypadku musisz jednak sięgnąć po szczególny rodzaj umywalki z otworem, przez który będzie przeprowadzone elastyczne złącze. Nie ryzykuj samodzielnego wiercenia w ceramice lub żeliwie, ponieważ skutki tego mogą narazić Cię na kolejne koszty. Jeśli dysponujesz aluminiowym zlewozmywakiem, możesz pozwolić sobie na nawiercenie otworu o odpowiedniej średnicy i nie wymieniać tego elementu.

Jak dopasować baterię do charakteru łazienki?

Jeśli poznałeś już zasady doboru konstrukcji baterii umywalkowej do warunków technicznych, pora na dalsze decyzje. O ile konstrukcja baterii nie ma wielkiego wpływu na całą aranżację, o tyle jej wygląd ma ogromne. W związku z tym powinieneś się zastanowić, jak ma wyglądać Twoja wymarzona łazienka i pamiętać o spójności całej aranżacji.

Bateria umywalkowa stojąca CHESTER niska

Bateria umywalkowa stojąca CHESTER niska

Podstawowym parametrem jest wielkość baterii. Powinieneś dostosować ją do rozmiarów i typu umywalki. Punktem odniesienia do zakupu baterii może być umywalka, ale ciekawie będzie także postąpić na odwrót. Jeśli wpadnie Ci w oko jakaś bateria umywalkowa, bez której nie wyobrażasz sobie aranżacji, dobierz umywalkę, która najlepiej do niej pasuje. Dobrym wyborem jest zestawienie baterii umywalkowej z pozostałymi akcesoriami. Możesz sięgnąć po baterie prysznicowe, które są utrzymane w tej samej stylistyce lub zestawić je z uchwytami do kabiny prysznicowej czy innymi dekoracjami. Charakter baterii umywalkowej powinien być zbieżny ze stylem całej aranżacji. Weź pod uwagę, że jest to najczęściej używany element w łazience lub toalecie. Każdy z Twoich gości z pewnością skorzysta z baterii i bez wątpienia zwróci na nią uwagę. Jeśli szukasz wyjątkowych baterii, sprawdź ofertę sklepu RustykalneUchwyty. W nim znajdziesz ciekawe elementy przeznaczone głównie do pomieszczeń rustykalnych i loftowych. Charakterystyczny i oryginalny styl połączony jest z wysoką jakością produktów łazienkowych. Dzięki temu element dekoracyjny okaże się także funkcjonalny.