Skąd się wziął styl loftowy?

Początki sięgają połowy dwudziestego wieku i pierwszy raz tego określenia użyto w Stanach Zjednoczonych. W latach 50 w wyniku recesji wiele fabryk stało pustych i pojawiła się potrzeba zagospodarowania ich. Z takiej możliwości korzystali biedniejsi mieszkańcy, a brak materiałów budowlanych i środków finansowych potrzebnych na remont sprawiały, że mieszkania zachowały charakter fabryczny. Wykorzystywano także stare meble, które służyły wcześniej w procesie produkcyjnym.

Jak widzisz, styl loftowy na początku nie wynikał z potrzeby stworzenia czegoś unikalnego, a z braku alternatywy. To, co niegdyś wymuszała sytuacja ekonomiczna dziś stanowi szczyt designu i dobrego stylu. Ten sposób wykańczania i wyposażania wnętrz jest kolejnym przykładem na to, że moda jest nieprzewidywalna i nigdy nie wiadomo co zostanie uznane za klasykę.

meble sosnowe salon

Konsola loft industrialna FACTORY DĄB 2

Charakterystyka wnętrz loftowych

Jeśli już znasz pochodzenie wnętrz loftowych, łatwiej będzie Ci zrozumieć ponadczasowość tego stylu. Odrapane ściany, na których widoczna jest ich struktura, układ cegieł czy belki nośne, przywołują klimat pomieszczeń fabrycznych. Ponadto wielkie przestrzeni pomieszczeń, często zbyt duże, jak na sposób użytkowania obiektu. Niesamowity efekt dają także meble o prostych formach i geometrycznych bryłach w ciężkiej surowej stylistyce.

Choć loftowe wnętrza, z uwagi na okres ich pochodzenia mogą wydawać się już niemodne, mają cechy porządne obecnie. Przede wszystkim spora przestrzeń i proste formy to cecha charakterystyczna dla wszystkich nowoczesnych stylów opartych na minimalizmie. Warto również dodać, że meble industrialne są niemal niezniszczalne i charakteryzuje je ogromna funkcjonalność. Pojemne szuflady, trwałe konstrukcje i lekkie ślady zużycia zachwycają wszystkich dekoratorów wnętrz. Połączenie nowoczesności z surowym klimatem dawnych fabryk pomoże Ci wprowadzić do wnętrza charakterystyczny pazur.

Jakie surowce stosuje się do wnętrz loftowych?

Charakterystyka wnętrz wymusza niejako zastosowanie konkretnych materiałów do wyposażenia wnętrz. Dominują w nich konstrukcje ze stali w wersji surowej lub malowanej proszkowo na czarno. Ciekawie prezentują się również elementy postarzane, na których widoczne są ślady korozji. Poza stalą dominuje surowe transparentne szkło, najlepiej w grubych masywnych taflach.

Mogą Cię zainteresować

Ważnym elementem wystroju jest też drewno. W tym wypadku niezwykle cenny jest naturalny rysunek przedstawiający słoje i sęki w strukturze desek. Możesz wybrać elementy w kolorze ciemnym, który wyeksponowano za pomocą specjalnych procesów. Wówczas stworzysz wrażenia mebli wyeksploatowanych i przybrudzonych. Alternatywne będzie surowe jasne drewno, które z kolei będzie nasuwać skojarzenia z powierzchnią szlifowaną przed kilkoma dniami. Wszystkie wspomniane materiały stosuje się w dekoracji wnętrz od wieków i z pewnością przez wiele kolejnych lat nie stracą popularności.

meble sosnowe salon

Obraz metalowy 3D LOFT SAMOLOT 3

Wnętrze w stylu loftowym - co zrobić, kiedy się znudzi?

Styl inspirowany pomieszczeniami fabrycznymi nie należy do lekkich i uniwersalnych. Nie każdy czuje się w nim dobrze i ceni odpoczynek w towarzystwie szafki warsztatowej czy gołych cegieł. W pewnym momencie w czasie tworzenia dekoracji możesz stwierdzić, że stylistyka wydaje się nieco zbyt ciężka. Szczególnie jeśli dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze stylem loftowym, może Cię przytłoczyć surowość wnętrza. Czy to oznacza, że już nie ma odwrotu i będziesz musiał przyzwyczaić się do loftów?

Niekoniecznie. Wnętrza loftowe mają to do siebie, że bardzo łatwo można ocieplić ich charakter. Wystarczy kilka dekoracji o bardziej uniwersalnej formie i kolorystyce. Wówczas całe pomieszczenie nie straci fabrycznego charakteru, a jednak będzie bardziej przytulne. Jeśli Twoje upodobania co do stylistyki zmienia się drastycznie, także nie musisz być przerażony. Wystarczy, że na ścianę z wyeksponowanymi cegłami i belkami nośnymi nałożysz tynk, a potem pomalujesz na dowolny kolor. Meble możesz pokryć tapicerką lub barwnie pomalować i po stylu loftowym zostanie niewiele. Trudno znaleźć inną stylistykę, która daje taki łatwy punkt wyjścia na inne możliwości wykończenia przestrzeni. Dlatego styl loftowy wydaje się ponadczasowy i trudno się nim znudzić.