Mosiądz jest materiałem, z którym każdy z nas ma do czynienia podczas codziennych zajęć w domu. Ten stop miedzi i cynku znajduje się w akcesoriach łazienkowych, elektrycznych czy nawet jako część biżuterii. Obecnie powraca do łask, dzięki modzie na aranżacje retro, które ciężko sobie wyobrazić bez mosiężnych akcesoriów. W związku z tym pojawia się pytanie, w jaki sposób dbać o mosiężną armaturę i co zrobić, żeby na długo pozostała w świetnym stanie?

Problemy z mosiężnym wyposażeniem

Komoda z drewna

Bateria, zestaw prysznicowy natynkowy APETON

Mosiądz nie zawiera pierwiastków szkodliwych dla zdrowia, dlatego powszechnie wykorzystywany jest do produkcji armatury. Ma piękną pomarańczowo złotą barwę, a poszczególne elementy są zazwyczaj polerowane na wysoki połysk. Niestety ten materiał także ma problemy z korozją, która objawia się w postaci zielonkawego nalotu. Jeśli nie wiesz, jak wygląda taki nalot, przypomnij sobie wygląd Statuy Wolności, która wykonana jest głównie z mosiądzu. Zielonkawa korozja, która pokrywa całą budowlę, stała się już jedną z jej cech charakterystycznych.

Często w akcesoriach mosiężnych w mieszkaniu także w dobrym tonie jest zielonkawy nalot na mosiężnych produktach. Dzięki temu produkt jest postarzany i lepiej podkreśla niektóre aranżacje. Jednak zazwyczaj będziesz chciał, żeby mosiężne akcesoria nadal wyglądały jak nowe. Wówczas musisz sięgnąć po jeden ze środków, które przedstawiamy poniżej.

Domowe sposoby na mosiężne akcesoria

Żeby wyczyścić klamki, biżuterię, czy mosiężną armaturę łazienkową, warto najpierw udać się do kuchni. W Twojej lodówce czy spiżarni znajdziesz wiele produktów, dzięki którym usunięcie śniedzi okaże się łatwe. Najciekawszym sposobem jest ketchup. Ten sos, który znajduje się na wyposażeniu większości kuchni na naszym kontynencie, zawiera sól i ocet, które wykazują się sporą skutecznością w walce ze skutkami korozji. Sos musisz nanieść na mosiężny element i trzymać go na nim przez godzinę. Następnie spłucz wszystko ciepłą wodą i mydłem.

Mogą Cię zainteresować


Kolejny sposób także wykorzystuje właściwości żrące soli, ale wsparciem dla niej jest cytryna. Sok z tego owocu ma tak spektakularne osiągnięcia w walce z wieloma zabrudzeniami domowymi, że w zasadzie można by zrezygnować z wielu środków czyszczących na rzecz właśnie cytryny. W przypadku walki z korozją na elementach mosiężnych wystarczy, że połówkę cytryny posypiesz solą i natrzesz nią mosiężny element.

Do innych preparatów, które wykazują się sukcesami w walce z śniedzią, należą między innymi pasta do zębów, roztwór sody oczyszczonej czy coca-cola. Większość z tych produktów wystarczy nanieść na miękką szmatkę i przeczyścić wybrany element. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, nie zapomnij na koniec dokładnie wypłukać i osuszyć tego metalu. W ten sposób opóźnisz ponowne powstawanie korozji i wydłużysz żywotność wybranego produktu.

Profesjonalne środki do czyszczenia mosiądzu

Komoda z drewna

Oprawka żarówki EDISON z wyłącznikiem łańcuszkowym

Większość z wymienionych wcześniej naturalnych sposobów była stosowanych przez nasze mamy i babki. Jednak obecnie na rynku można znaleźć specjalistyczne środki chemiczne, które są równie skuteczne w walce ze śniedzią. Nie są drogie i możesz wybrać jedno z wygodnych opakowań. Jednak jeśli przeczytasz skład, może się okazać, że znajduje się w nich wiele z substancji, które wymienione zostały wcześniej, tylko w odpowiednich proporcjach i dopracowanej recepturze.

Część osób do walki z nalotem na mosiądzu stosuje też popularne odrdzewiacze w aerozolu. Z uwagi na charakterystyczny zapach tych preparatów, stosowanie ich w kuchni czy łazience nie jest polecane. Nadają się jednak do mosiężnych monet, elementów klamek czy biżuterii.

Wybierając dowolny środek z długiej listy, powinieneś pamiętać, że korozja wkrótce znów pojawi się na czyszczonych elementach. Co więcej, wyczyszczony produkt będzie jeszcze bardziej podatny na nią. Możesz więc spodziewać się nieestetycznego nalotu po jakimś czasie, jednak wówczas będziesz już uzbrojony w szereg środków do skutecznej walki.

Inne sposoby na czyszczenie elementów mosiężnych

Nie zawsze problemem mosiężnych produktów jest zielonkawy osad, który pojawia się na ich powierzchni. Może doskwierać im także bardziej popularne zabrudzenie takie jak plamy z tłuszczu. Szczególnie powszechne jest to w kuchni lub na produktach nieużywanych. Wówczas nie musisz szukać wymyślnych preparatów, tylko sięgnij po płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie. Nałóż trochę środka czyszczącego na szmatkę i przetrzyj brudny element. Płyn powinien dokładnie rozpuścić tłuszcz. Potem pozostaje Ci tylko spłukać całość letnią wodą.

Mogą Cię zainteresować


Innym problemem może być matowienie powierzchni mosiężnych elementów. Przedmioty mogą być czyste i pozbawione osadu, a nie będą miały pierwotnego połysku. Może to nie być związane z korozją materiału, dlatego wszystkie wyżej wymienione środki będą mało skuteczne. Matową powierzchnię armatury lub innych akcesoriów będziesz musiał więc wypolerować. Najlepsza będzie do tego sucha szmatka z miękkim włosiem, która nie porysuje powierzchni mosiądzu. Unikaj mocnego szorowania i stosowania szczotek. W ten sposób nie zniszczysz produktu i przywrócisz mu dawny blask.