Przez wiele lat powszechnie uznawano, że najlepszym sposobem zabezpieczenia drewnianych powierzchni jest ich lakierowanie. W związku z tym jednak, że człowiek funkcjonujący w świecie ciągłego rozwoju technologicznego coraz bardziej łaknie kontaktu ze światem przyrody, zaczęto poszukiwać bardziej naturalnych i ekologicznych rozwiązań. Nagle do łask powróciło olejowanie, które niesie z sobą cały szereg zalet. Czym jest ta metoda impregnowania drewna, czy warto ją stosować i jakie są jej skutki? Zapraszamy do lektury!

Co to jest olejowanie drewna?

Drewno – nawet najbardziej odporne, mocne gatunki – zawsze należy odpowiednio zabezpieczyć, zanim zacznie się je  użytkować. Jeśli pominiemy proces impregnacji olejowanie drewna drewnianych mebli, podłóg i elementów dekoracyjnych, szybko zaczną niszczeć. Dla osób, które nie lubią błyszczącej powierzchni i wizualnej sztuczności na elementach wykonanych z drewna, świetną alternatywą będzie proces olejowania. Olejowanie to nasączanie drewna naturalnymi, roślinnymi olejami. W związku z tym, że oleje mają postać płynną, impregnat wnika głęboko w strukturę drewna, upodparniając je niejako od wewnątrz. Na powierzchni drewnianej pokrytej olejem nie tworzy się widoczna gołym okiem, odcinająca się od drewna warstwa, dzięki czemu meble i podłogi pokryte olejem zachowują swój naturalny, piękny wygląd. Powierzchnia drewna pozostaje matowa, usłojenie zyskuje podkreślenie, a drewno staje się przyjemnie aksamitne w dotyku. Większość dostępnych na rynku preparatów na bazie oleju nie zmienia w sposób znaczący kolorytu drewnianej powierzchni, efekt jest naprawdę bardzo subtelny i naturalny, ale uwaga: drewniane przedmioty, poddane procesowi olejowania, z czasem będą ciemnieć. To naturalny proces starzenia się drewna i zmiany jego wybarwienia. Wraz z upływem lat starzejące się drewno nabiera bardziej szlachetnego wyrazu i zdecydowanego charakteru.

Olejowanie – jakich preparatów używać

Prawda jest taka, że właściwie każdy olej roślinny należycie spełni swoją rolę, jeśli użyjemy go do zaimpregnowania drewnianych przedmiotów. Specyfiki, które kojarzymy przede wszystkim z obszarem kulinariów, również świetnie dadzą sobie tutaj radę. Olej rzepakowy, kokosowy, lniany – każdy z nich da nieco inny efekt, ale wszystkie mogą być użyte do zabezpieczenia drewnianych mebli i podłóg. Jeśli jednak mebel z drewna ma znajdować się w pomieszczeniu o specyficznych, trudnych warunkach, jak duża wilgotność powietrza, czy nagła zmiana temperatur, albo wiemy, że drewniana podłoga w danym pomieszczeniu będzie bardzo intensywnie eksploatowana, warto sięgnąć po profesjonalne specyfiki do olejowania drewna. Takie preparaty niejednokrotnie są wzbogacane o substancje hamujące rozwój pleśni czy chroniące przed szkodnikami. Należy tylko zwrócić szczególną uwagę na skład oleju – warto pozostać przy naturalnych rozwiązaniach, które nie zostały wzbogacone silnymi środkami chemicznymi.

stół z metalową rama

Olejowanie krok po kroku

Proces zabezpieczenia drewnianej powierzchni olejem jest bardzo prosty i bez trudu można go przeprowadzić samodzielnie. Nie trzeba posiadać ani specjalnej wiedzy i umiejętności, ani żadnego specjalistycznego sprzętu. Całą impregnację należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni drewna. Nawet, jeśli jest to surowe drewno, nigdy wcześniej nie malowane warstwą ochronną, warto je przeszlifować – dzięki temu pory otworzą się i olej łatwiej wniknie w strukturę drewna. Następnie za pomocą zwilżonej (ale nie mokrej!), miękkiej ściereczki usuwamy pył i zanieczyszczenia. Gdy drewniana powierzchnia wyschnie, możemy rozpocząć proces olejowania. Olej nakładamy pędzlem albo miękką czystą ściereczką. Preparat nakładamy wzdłuż usłojenia. Po nałożeniu warstwy oleju należy odczekać mniej więcej godzinę – tyle czasu wystarczy, by preparat wniknął w głęboką strukturę desek. Następnie papierowym ręcznikiem odsączamy nadmiar oleju, który pozostał na powierzchni. Po ponownym odczekaniu godziny, możemy nałożyć kolejną warstwę preparatu. Czynności powtarzamy aż do uzyskania pożądanego efektu. Zwykle nakłada się od dwóch do nawet 8 warstw oleju. W zależności od tego, ile warstw nałożymy, drewno będzie w różnym stopniu odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne. Szczególną uwagę należy więc zwrócić na drewniane meble, podłogi i przedmioty, które będą się znajdować w kuchni, łazience czy na tarasie albo w ogrodzie. W przypadku drewnianych mebli do sypialni czy salonu wystarczą 2-3 warstwy oleju. Proces olejowania należy co jakiś czas powtarzać. W korzystnych warunkach panujących w pomieszczeniu wystarczy to robić raz na trzy lata, w środowisku wilgotnym lub przy bardzo intensywnej eksploatacji (np. drewniana podłoga w miejscu publicznym) – co rok.

Nasza firma oferuje usługę olejowania blatów oraz drzwi. Poniżej drzwi dębowe One Board pokryte olejem naturalnym.

drzwi z jednego kawłka

Zalety i wady olejowania drewna

Olejowanie drewna to sposób impregnacji, niosący z sobą wiele korzyści. Po pierwsze: drewno po takim procesie wciąż wygląda niezwykle naturalnie. Metoda jest zatem idealna do renowacji mebli w aranżacjach rustykalnych, skandynawskich i prowansalskich. Po drugie, taki sposób zabezpieczenia drewna jest stosunkowo niedrogi oraz łatwy do samodzielnego przeprowadzenia. Po trzecie, oleje są – w większości – skomponowane w oparciu o naturalne składniki, zatem metoda jest ekologiczna i bezpieczna, także dla dzieci i osób z alergią. Kolejną zaletą olejowania drewna jest to, że preparat nie utrzymuje się na powierzchni, tylko wnika głęboko w strukturę desek. Dzięki temu drewno jest odpowiednio nawilżone, nie rozsycha i nie pęka. Dodatkowym atutem jest to, że napęczniałe od oleju drewno wykazuje skłonności do samoregeneracji, jeśli zdarzy się, że na drewnianej powierzchni powstanie głęboka rysa, drewno zasklepi się samo i ślad po uszkodzeniu staje się niemal niewidoczny! Napuszczenie drewna olejem nie powoduje zatkania porów, drewno może oddychać i tym samym oddawać nadmiar wilgoci, dlatego proces olejowania jest doskonałym rozwiązaniem do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza. Jak każda metoda, olejowanie nie jest jednak wolne od wad. Do największych minusów zaliczyć należy konieczność przeprowadzania zabiegów odśweżających. Przeciwnicy tej metody zaliczają do wad również proces naturalnego ciemnienia drewna.