Łazienka w industrialnym stylu

Styl industrialny zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością – i to nie tylko wśród bogatych i nieco ekstrawaganckich właścicieli loftów, ale też wśród osób, które chcą mieć modną łazienkę w oryginalnym i niebanalnym stylu. Dlatego też łazienka industrialna nie jest dzisiaj czymś jednostkowym i wyjątkowym, a ten styl można spotkać w coraz większej ilości domów lub mieszkań. Czym charakteryzuje się taki styl i co jest w nim najważniejsze?

Podstawowe cechy łazienki industrialnej

Łazienka w stylu industrialnym to pokłosie mody z lat 50 – tych ubiegłego wieku, która charakteryzowała się przerabianiem starych fabryk na mieszkania bądź pracownie artystyczne. A ponieważ opuszczone fabryki posiadały swój charakterystyczny styl, to powstające w nich przestrzenie mieszkalne w sposób kreatywny łączyły surowe materiały budowlane z nowoczesnym i bardzo funkcjonalnym wyposażeniem. W ten sposób powstał styl industrialny, który doskonale sprawdza się w łazience. Jego podstawowe cechy to:

meble industrialne

Więcej w kategorii meble industrialne

  • przestronność (osiągana za pomocą wysokich pomieszczeń i okien, pionowych linii i oszczędnego wyposażenia)
  • chłodna kolorystyka (zazwyczaj w postaci zimnych bieli i szarości), która może być uzupełniona pojedynczym elementem w żywej lub ciepłej barwie lub kontrastującej czerni
  • minimalistyczne i surowe wnętrze, które jest podkreślone meblami o oszczędnym designie, przezroczystymi ścianami prysznica, bateriami podtynkowymi czy umywalkami na stelażu lub meblowych nogach
  • naturalne materiały w postaci betonu, tynku czy cementu
  • surowe drewno (i to zarówno jako ramy okien, deski podłogowe czy belki konstrukcyjne, jak i jako dekoracje lub dodatki w postaci mebli, stołka czy półek)
  • punktowe i nieco przytłumione oświetlenie
  • proste i minimalistyczne formy
  • geometryczne kształty (na przykład pod postacią umywalki, wanny lub bidetu)

Mówiąc o industrialnej łazience warto też pamiętać o tym, iż ten typ przestrzeni nie lubi nadmiaru przepychu i ozdobników. Widać to także w wyposażeniu i ewentualnych dodatkach. W łazience industrialnej sprawdzą się duże i proste lustra bez ramy (a jeżeli z ramą, to wykonaną z surowego metalu lub drewna), ażurowe, miedziane lub stalowe klosze do lamp (a nawet gołe żarówki), metalowe szafki, szklane podłogi, surowe grzejniki, metalowe lub kamienne pojemniki na przybory toaletowe czy odsłonięte kable czy odpływy umywalek. To wszystko nadaje niepowtarzalnego i niebanalnego charakteru industrialnej łazience. Pewne ocieplenie wnętrza można osiągnąć puchatymi ręcznikami, miękkimi szlafrokami, puszystymi dywanikami czy zielonymi roślinami. Wszystkie te dodatki nadadzą pomieszczeniu nieco przytulności, ale nie zaburzą jego industrialnego charakteru.

Armatura w industrialnym stylu

Jednym z podstawowych elementów łazienki industrialnej jest odpowiednia armatura, która takiemu wnętrzu nada charakterystycznego wyglądu. W tym przypadku wybór jest bardzo duży, bo niemal wszystkie minimalistyczne baterie (i to zarówno baterie prysznicowe, jak i baterie wannowe czy umywalkowe) będą odpowiednie. W tym przypadku ważny jest sam kolor – najlepiej sprawdzi się błyszczący chrom, czerń, zimna biel lub złoto (wszystkie te barwy podkreślą i zaakcentują industrialny charakter pomieszczenia). Jednak armatura industrialna to nie tylko sam kolor. To także ciekawy i nietypowy kształt, który ma za zadanie podkreślić oryginalne wnętrze. Właściciele łazienek w takim stylu mogą zdecydować się na przykład na krany industrialne przypominające zawory, które wnoszą do wnętrza klimat dawnej fabryki. Dość charakterystycznym wykończeniem industrialnej armatury jest uchwyt prysznicowy wykonany z ceramiki, który w sposób dość jednoznaczny przywołuje dawne czasy. Tak naprawdę wszystkie baterie łazienkowe (bez względu na to, czy są to baterie ścienne czy też baterie stojące) o nietypowym, surowym czy przemysłowym wyglądzie sprawdzą się w łazience zaaranżowanej w industrialnym stylu. Taka armatura nie tylko podkreśli ogólny charakter pomieszczenia, ale także przełamie monotonię i odwróci uwagę od ewentualnych niedoskonałości. I co warte podkreślenia – na pewno zwróci uwagę i pozwoli uzyskać spektakularny efekt. Jednak decydując się na krany industrialne warto zdecydować się modele nowoczesne, które nie tylko pozwalają na oszczędny pobór wody, ale także charakteryzują się trwałością, wytrzymałością i nienagannym wyglądem. Na szczęście wielu producentów oferuje modele stylizowane na industrialne, które jednak charakteryzują się niezawodnością i nowoczesnymi rozwiązaniami.

Umywalka w łazience industrialnej

Innym ciekawym uzupełnieniem łazienki industrialnej jest odpowiednio dobrana umywalka. Tutaj należy kierować się dominującym stylem i wybrać taką umywalkę, która w naturalny sposób będzie uzupełniać ogólny charakter pomieszczenia. Z tego też powodu najlepiej sprawdzą się umywalki minimalistyczne, w chłodnych barwach, o geometrycznych kształtach czy z odkrytymi rurami odpływowymi. Ciekawym rozwiązaniem są umywalki metalowe w kolorze miedzi, które – nawiązując do roboczego wyposażenia fabryki – dobrze komponują się z betonowymi lub ceglanymi ścianami. Tak zaprojektowane umywalki harmonijnie łączą w sobie przemysłowy charakter o surowym wydźwięku z bardzo nowoczesnym wzornictwem, który nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Z drugiej strony warto rozważyć zamontowanie umywalki na meblowych nogach, które stanowią doskonałą bazę pod blat drewniany łazienkowy. Takie rozwiązanie świetnie wpisuje się w industrialny styl, a jednocześnie tworzy charakterystyczny klimat i wyjątkowy styl.

zestaw prysznicowy z deszczownicą

Więcej w kategorii zestawy prysznicowe

Łazienka w stylu industrialnym to rozwiązanie, które zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. I trudno się temu dziwić, gdyż aranżacja nawiązująca do starych fabryk ma swój niepowtarzalny charakter, indywidualizm, oryginalność i niezaprzeczalny urok. Jednocześnie wpisuje się we współczesne trendy, które odznaczają się minimalizmem, prostotą, przestronnością i specyficzną surowością. I co ważne – ten styl może być modyfikowany. Surowe i przemysłowe wnętrze wystarczy uzupełnić kilkoma ciekawymi dodatkami, aby uzyskać wyjątkowe wnętrze o niebanalnymi i bardzo ciekawym klimacie.