Łóżko DIY – jakie ma zalety?

Samodzielna budowa łóżka w dzisiejszych czasach, kiedy wystarczy kilka kliknięć myszką, aby kupić niezbędny mebel do sypialni, to niezwykła umiejętność. Unikalne łóżko, którego nie znajdziesz nigdzie indziej poza swoją sypialnią, niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, do jego stworzenia możesz wykorzystać stare meble takie jak szafki, nóżki meblowe czy blaty drewniane, które posłużą za zagłówek. Możesz także wykorzystać palety, a nawet pustaki, które najczęściej zostają po budowie domu. Po drugie, łóżko DIY da ci wiele możliwości aranżacyjnych. Nie tylko będziesz mógł całkowicie spersonalizować jego wygląd, dzięki czemu da wyraz twojemu indywidualizmowi. Możesz także wybrać całkowicie niestandardowe wymiary – szerokość, długość i wysokość – różnorodne kształty zagłówka, a nawet podwiesić je pod sufitem. Po trzecie, samodzielna budowa łóżka da ci ogromną satysfakcję i będzie stanowić powód do dumy w momencie, gdy swoje unikalne łóżko będziesz prezentował swoim znajomym.

Jak samodzielnie wykonać łóżko z drewna? Przekonaj się, jakie to proste!

Na samym początku musisz zdecydować, z jakich materiałów wykonasz swoje łóżko DIY. Jeśli chodzi o łóżka drewniane, możesz wykonać je z drewnianych desek, palet lub ze strych szafek, przy czym szafki powinny być tej samej wielkości. Z kolei nowy lub używany blat drewniany jako zagłówek posłuży ci do zbudowania eleganckiej przyciągającej wzrok, a przede wszystkim funkcjonalnej dekoracji łóżka.

Blat dębowy

Więcej blatów dębowych

Oczywiści możesz sięgnąć także po inne materiały takie jak pustaki czy metal, które sprawdzą się wewnętrzach industrialnych. Nie mniej jednak drewniane łóżko cechuje wyjątkowa wytrzymałość i ponadczasowa elegancja, dlatego doskonale sprowadzi się ono w pomieszczeniach zarówno rustykalnych, skandynawskich, klasycznych, prowansalskich, boho, ale i nowoczesnych, industialnych czy minimalistycznych

Na początku zastanów się, jakie wymiary będziemiało twoje unikalne łóżko DIY. Łóżka najczęściej mają długości 200 cm oraz szerokości 80-100cm dla łóżek jednoosobowych i 160-200 cm dla łóżek dwuosobowych małżeńskich. Dzięki tym standardowym wymiarom będzie ci łatwiej dokupić do niego materac.

Samodzielna budowa łóżka – od czego zacząć?

Na początek przygotuj sobie niezbędne materiały i narzędzia takie jak:

 • deski o szerokości 20 cm i grubości minimum 2 cm;
 • blat drewniany;
 • metalowe uchwyty;
 • nogi do łóżka;
 • wkrętarko-wkrętarka i wiertła;
 • piła;
 • kątowniki;
 • wkręty do drewna;
 • szlifierka lub papier ścierny;
 • miarka;
 • pędzel malarski;
 • impregnat do drewna, farba lub bejca.

Na początku deski trzeba zeszlifować, a następnie przetrzeć papierem ściernym i oczyścić z pyłu.Samodzielna budowa łóżka zawsze powinna rozpoczynać się od budowy ramy. W tym celu najpierw przytnij cztery deski do odpowiedniej długości i połącz je za pomocą wkrętów do drewna. Do każdego połączenia bocznego użyj kątownika i czterech wkrętów. Aby usztywnić ramę, zamontuj na jej środku poprzeczną deskę. Następnie przytwierdź po 10 krótszych desek na każdą z połówek stelażu prostopadle do kierunku, w którym będziesz leżeć lub użyj do tego odpowiednich wymiarów płyty OSB. Tak przygotowane deski zabezpiecz odpowiednim impregnatem do drewna i pomaluj farbą do drewna na wybrany przez ciebie kolor. Jeśli chcesz uwydatnić naturalne piękno słojów i sęków, użyj naturalnego oleju lub bejcy. Z kolei blat drewniany jako zagłówek do łóżka przykręć zarówno do ramy łóżka, jak i do tylnych nóżek łóżka.

Nóżki meblowe– jakie wybrać?

Nogi do łóżka to elementy meblowe, których będziesz potrzebować w momencie samodzielnej budowy łóżka lub gdy będziesz chciał je przystosować do swoich potrzeb. Nóżki meblowe zapewniają lepszy komfort cieplny, ponieważ separują stelaż od podłoża oraz umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dodatkowo dają meblom niezbędną podporę i zapewniają im stabilność. Jednak, aby spełniały swoją funkcję oraz prezentowały się estetycznie i spójnie ze stelażem musisz je odpowiednio dobrać.

Jeśli twoje unikalne łóżko DIY jest raczej masywne, wybierz niskie i grube nogi do łóżka drewniane. Z kolei, jeśli cechuje je lżejsza budowa, sięgnij po wysokie nogi meblowe. Dzięki nim łóżko będzie wyższe i z powodzeniem będziesz mógł schować pod nim pojemniki z pościelą czy innymi przedmiotami. Jeśli twoje łóżko będzie miało lekko zaokrąglone krawędzie, wyposaż je w okrągłe nogi do łóżka, które dodatkowo złagodzą bryłę mebla. Pamiętaj, aby nóżki dobrać pod względem kolorystycznym. Jeśli wykorzystujesz drewniane nogi z innych mebli, pomaluj je tą samą farbą, co łóżko, aby idealnie się ze sobą komponowały. Z powodzeniem możesz również połączyć różne materiały i zamontować metalowe nóżki meblowe do drewnianego łóżka. W naszym sklepie są także nogi do łóżka w ciekawych fantazyjnych kształtach, a przy tym są bardzo trwałe i nadadzą meblowi ciekawego eklektycznego charakteru.

Blat drewniany jako zagłówek do łóżka DIY

Blat drewniany jako zagłówek to idealny pomysł. Drewno jest fizycznie ciepłe, więc uchroni cię przed zimnem ściany, a przy tym będzie prezentowało się niezwykle elegancko. Dostępne w naszym sklepie blaty drewniane dębowe to synonim ponadczasowej elegancji, wytrzymałości i piękna. Jeśli chcesz, aby twoje unikalne łóżko DIY zyskało masywny i wyrafinowany zagłówek o niepowtarzalnym i wyrazistym usłojeniu blat drewniany dębowy będzie idealny dla ciebie. Z kolei blaty drewniane sosnowe, równie piękne, jak dębowe cechują się większą lekkością. Choć nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, to miękkość tego drewna sprawia, że z łatwością poddasz go obróbce lub renowacji. Blat drewniany jako zagłówek możesz przymocować do łóżka w jego naturalnej prostej formie lub też nadać im kształt owalny, okrągły lub całkiem niestandardowy. Jedyne, co cię ogranicza to twoja fantazja i umiejętności stolarskie.

Nóżki meblowe

Więcej nóżek meblowych

W naszej ofercie znajdziesz m.in.blaty drewniane, które mają gładkie krawędzie sprofilowane pod kątem prostym i możesz zamówić je w stanie surowym, co daje ci wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne według własnych upodobań. Wystarczy, że taki blat drewniany jako zagłówek pomalujesz farbą do drewna w wybranym kolorze czy podkreślisz piękno naturalnego usłojenia drewna za pomocą bejcy lub oleju. W naszym sklepie posiadamy także ciekawe blaty drewniane z kolekcji Antique, które posiadają proste krawędzie i łączenia typu jaskółczy ogon, będą idealne do pomieszczeń urządzanych w stylu skandynawskim czy nowoczesnym. Natomiast kolekcja Rustwood odznacza się naturalnymi nieregularnymi krawędziami, dzięki czemu takie blaty drewniane doskonale wkomponują się we wnętrza rustykalne i boho. Pamiętaj jednak, że drewno to materiał uniwersalny, który doskonale łączy się z każdym stylem wnętrz, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych, a nawet industrialnych.

Samodzielne budowa łóżka lub jego dostosowanie do twoich potrzeb wymaga od ciebie przede wszystkim odrobiny czasu i cierpliwości. Gdy już przygotujesz sobie niezbędne elementy takie jak deski na stelaż, blat drewniany jako zagłówek, nóżki meblowe czy metalowe uchwyty bez problemu zbudujesz swoje unikalne łóżko DIY, które będzie prezentowało się niezwykle oryginalnie i będzie stanowiło twój powód do dumy.