Już przed tysiącami lat ludzie odkryli możliwości, jakie daje im wosk pszczeli i zanurzony wewnątrz knot. Stary Testament potwierdza użycie świec do oświetlania pomieszczeń przez rzymian. W różnych wersjach świeczniki i świece wykorzystywane były aż do czasu rozwoju elektryczności, czyli do XIX wieku. Obecnie w dobie świetlówek LED i innych nowoczesnych technologii takie akcesoria stają się trochę zapomniane. Warto jednak zastanowić się, czy ich klasyczny wygląd i charakterystyczny sposób emisji światła nie jest wart uwagi?

W jakich okolicznościach sprawdzą się świece i świeczniki?

ŚWIECZNIK ŚREDNIOWIECZNY

ŚWIECZNIK ŚREDNIOWIECZNY

Człowiek tęskni za bliskością natury, co widoczne jest w ostatnich trendach związanych z wyposażaniem wnętrz. Coraz popularniejsze stają się aranżacje wykorzystujące naturalne materiały i podkreślających ich nieregularny deseń. Drewniane meble, obicia z kamienia naturalnego czy spora ilość roślin to ważne elementy wyposażenia wnętrz.

Do tej naturalnej stylistyki w wyposażaniu wnętrz można zaliczyć także świece i emitowany przez nie ogień. Tęsknimy za naturalnymi płomieniami, dlatego stawiamy na kominki w salonie czy nawet dekoracyjne lampki gazowe. Także świece mogą wprowadzić do naszego mieszkania namiastkę ogniska, towarzyszącemu ludziom od wieków.

Płonący język ognia na knocie świecy kojarzy się z czymś przyjemnym. To symbol nadziei, nieskończoności, a także element wykorzystywany w wielu religiach do podkreślenia spraw duchowych. Wielu z nas dobrze pamięta świeczki zapalane w czasie świąt Bożego Narodzenia. Także znicze płonące na cmentarzach mają symbolizować to, że pamiętamy o zmarłych bliskich. Tymczasem przeskakujące żywe płomienie na świeczce umieszczonej w domu wprowadzają do wnętrza klimat nieco tajemniczy, a jednak przytulny.

Świece i świeczniki kojarzą się także z romantycznymi posiłkami we dwoje. Blask świecy towarzyszy również podczas bardzo oficjalnych i wystawnych spotkań czy kolacji. Często świeczniki zaopatrzone w klasyczne świece stanowią element dekoracyjny nie tylko po zmierzchu. Wykorzystywane są do dekoracji pomieszczeń, gdzie ceniony jest ich ciekawy i nieco archaiczny kształt.

Świeczniki żeliwne - nie tylko w industrialnych wnętrzach

Świece i świeczniki to jeden z działów sklepu rustykalneuchwyty.pl. Spory wybór produktów sprawia, że można tu znaleźć świeczniki pasujące do każdego wnętrza. Na szczególne uznanie zasługują akcesoria wykonywane z odlewów żeliwnych, stali czy aluminium. Te produkty często mają bardzo archaiczne i klasyczne kształty. Przykładowo trójramienny świecznik, przywołujący skojarzenia ze średniowiecznymi pałacami, czy świecznik z uchwytem podobny do tych stosowanych przez mnichów przepisujących dawne księgi.

Mogą Cię zainteresować


Żeliwne świeczniki to jednak nie tylko nawiązania do stylistyki rustykalnej i konstrukcji rodem ze średniowiecza. W kolekcji sklepu znajdują się także elementy wyposażenia, których kształty są bardzo współczesne i wręcz abstrakcyjne. Możesz sięgnąć po świeczniki w kształcie jeleni, które przywołują skojarzenia ze świętami. Do specjalnych aranżacji można wykorzystać także wiszące świeczniki inspirowane oświetleniem znanym ze starych fabryk czy miejskim oświetleniem naftowym.

Świeczniki szklane

Świecznik postarzany THOMAS

Świecznik postarzany THOMAS

Białe, gładkie i transparentne szkło to jeden z charakterystycznych materiałów wykorzystywanych we wnętrzach o charakterze loftowym. Także świeczniki z tego materiału mogą znaleźć zastosowanie w takich pomieszczeniach. W sklepie rustykalneuchwyty.pl znajdują się między innymi szklane bańki i butle, umieszczone w stalowych stelażach. Można umieścić wewnątrz transparentnego naczynia nie tylko świeczkę, ale także wykorzystać jego cechy w inny sposób. To znakomite miejsce na stworzenie dekoracji świątecznych z gałązek iglastych czy uprawy rośliny karłowatej.

Jednym z najciekawszych elementów w kolekcji sklepu jest Świecznik TRZY MIODY. Ten produkt to zestaw trzech szklanych świeczników wypełnionych prawdziwym woskiem pszczelim. Wszystkie trzy świece zapakowane zostały do masywnej drewnianej skrzyni i w takiej formie są dostarczane do klienta. Tak przygotowane świece mogą nie tylko stanowić dekorację pomieszczenia, ale także stać się interesującym prezentem dla bliskiej osoby.

Nietypowe konstrukcje świeczników

Nie wszystkie świeczniki dostępne ofercie sklepu mają klasyczne formy. Część z nich przyda się szczególnie podczas tworzenia nietypowych aranżacji lub dekorowania konkretnych przestrzeni. Do takich produktów należy między innymi świecznik wiszący w formie pierścienia, który może stanowić widoczną dekorację na pustych jasnych ścianach.

Sporą grupę świeczników stanowią elementy wbijane lub wkręcane do desek. Część z nich wyposażona jest w ostre zakończenie, które można wbić w polana składowane przy kominku lub w drewutni. Inne o mniejszych konstrukcjach nadają się do umieszczenia w deskach lub belkach. Taka konstrukcja sprawdza się szczególnie podczas tworzenia niesamowitego klimatu w przestrzeni poza budynkiem. W ten sposób spędzanie wieczorów na świeżym powietrzu będzie przyjemniejsze.