Aranżacje loftowe — mariaż stylu rustykalnego i glamour

Styl rustykalny to jeden z bardziej rozpoznawalnych i cenionych stylów, wprowadzanych nie tylko w domach jednorodzinnych na wsiach i obrzeżach miast, ale i w mieszkaniach w bloku. Ponad wszystko uwielbia on drewno w jego najbardziej naturalnej i surowej odsłonie. Znajdziemy w nim ciepłe brązy, beże i biele oraz stylowe dodatki i akcesoria, takie jak lniane obrusy, wełniane koce i pledy, plecione wiklinowe kosze czy dekoracje ścienne z ludowym wzorem. W stylu rustykalnym prym wiodą masywne i solidnie wykonane drzwi dębowe i stylowe okucia celowo postarzane i stylizowane tak, aby wyglądały jak z dawnych lat. Kto jednak powiedział, że nie można tych nieco surowych wnętrz przyozdobić odrobiną wytwornego luksusu? Dodatki w stylu glamour, takie jak oświetlenie w postaci kryształowych żyrandoli czy lampek z abażurem, lustra bogato zdobione złotem i srebrem oraz stylizowane świeczniki pozwalają tchnąć nowego ducha w sielankowe wiejskie wnętrza, rozświetlając je grą świateł.

świeczniki dekoracyjne

Więcej w kategorii świeczniki dekoracyjne

Jak wprowadzić styl rustic glam do wnętrz?

Stylowe wnętrza rustykalne nowoczesne to aranżacje bardzo wymagające. Należy uważnie dobierać akcesoria i łączyć ze sobą dekoracje oraz meble, aby zamiast harmonijnych, oryginalnych i eleganckich aranżacji nie otrzymać wnętrz kiczowatych.

Ciepło drewna i połysk złota na imię mają rustic glam

Rustic style jednoznacznie kojarzy się z wykończeniem i meblami wykonanymi z drewna. Najczęściej znajdziemy w nich masywne meble o topornej bryle, które dają wrażenie surowości. Nowoczesne meble rustykalne warto wzbogacić o metalowe okucia, uchwyty i gałki do drzwi oraz zamki meblowe wykonane ręcznie z niezwykłą dbałością o detale. W takich wnętrzach sprawdzą się także solidne i wytrzymałe drzwi dębowe, a do nich klamki do drzwi tak stylizowane, aby wyglądały jak te z dawnych lat. Takie wnętrza rustykalne nowoczesne najlepiej uzupełnić dodatkami w kolorze złota. Mogą to być stylowe krany do zlewów, świeczniki pomalowane metaliczną farbą czy lustra w drewnianej ramie w kolorze złota lub srebra. Na stołach warto ustawić kryształowe wazony, a w kredensach umieścić zastawę z wysokiej jakości porcelany.

Sielskość i luksus w jednym stały domu

Styl rustic glam wyznaje jedną bardzo ważną zasadę – wszelkie zestawienia mebli mają dawać wrażenie komfortu. Najważniejsze, aby połączyć meble o opływowym miękkim kształcie z tymi o topornej i nieco surowszej bryle. W salonie pod ścianą z drewna lub cegły możemy wstawić wygodną pikowaną sofę a przy niej drewniany stolik o prostej geometrycznej linii. Sztuczne futro na podłodze lub na sofie wprowadzi zarówno element wiejskiej naturalności, jak i luksusu glamour. W kuchni i jadalni obowiązkowe wyposażenie będzie stanowił masywny drewniany stół z celowo postarzanym blatem oraz pozłacane krzesła o zaokrąglonych dekoracyjnych nogach. Tu doskonałym pomysłem będą drzwi dębowe, które oddzielą strefę, w której gotujemy od tej, w której spożywamy posiłki. W sypialni możemy zestawić ze sobą miękkie tapicerowane łóżko z bogato zdobioną kryształami ramą zagłówka z meblami drewnianym w kolorze beżów i ciepłych brązów. Z kolei reprezentatywny gabinet stworzą eleganckie drzwi dębowe i metalowe okucia, stylowy duży fotel o miękkiej linii, a na nim dodatki w formie poduch z połyskliwej satyny oraz prosty drewniany stolik kawowy najlepiej ze szklanym blatem. Pamiętajmy jednak, że styl glamour z drewnem powinien zachowywać pożądaną równowagę między przepychem a wiejską sielskością.

Oświetlenie w stylu rustic glam w niecodziennym wydaniu

Oświetlenie w każdym stylu wnętrz nie tylko zapewnia niezbędne światło i wprowadza subtelny klimat, ale i może stanowić niezwykle stylową dekorację. W stylu rustic glam można zaaranżować je w dwojaki sposób. Na wzór pełnego przepychu, styl glam może prezentować duże kryształowe żyrandole, nie tylko te wykonane w całości ze szkła, ale i ze sztucznych kryształów, które równie wspaniale załamują i odbijają światło. Płynące z sufitu rzędy kryształów mogą zawierać nowoczesną metalową obudowę w kolorze złota lub srebra. Z kolei lampy stojące i lampki nocne w sypialni czy salonie mogą posiadać abażur z połyskliwej lekko prześwitującej tkaniny. 

Lampa industrialna

Więcej w kategorii oświetlenie

Z drugiej strony, w stylu rustic glam warto postawić na oświetlenie typowo wiejskie, w którym królują proste linie i niezbyt wyszukane formy. Mogą to być lampy sufitowe i ścienne wykonane z drewna,  metalu, wikliny czy rattanu. Najczęściej są to modele zwisające, dlatego można pokusić się o dobór specjalnego kabla o splocie jutowym do żarówki ze stylową metalową obudową. Dom w stylu rustykalnym to również oświetlenie wykonane z połyskliwego metalu lub drutu i żarówki, które to materiały doskonale odbiją świtało i wpiszą się w stylistykę rustic glam. Niezwykle stylowo i zaskakująco będą prezentowały się lampy ścienne w postaci stylizowanych kandelabrów o ciekawej ornamentyce, które nadadzą wnętrzom nieco gotyckiego uroku. Pamiętajmy jednak, że i tu potrzebny jest umiar w aranżacji oświetlenia, ponieważ w stylu rustic glam można szybko przesadzić z doborem dekoracji i stworzyć wnętrza po prostu brzydkie.

Ciekawym sposobem na oryginalne oświetlenie będą też tradycyjne świeczniki. Tutaj również warto dostosować ich design i rodzaj materiału do charakteru konkretnego pomieszczenia i całego domu. Możemy wybrać modele o prostej, surowej linii z celowo postarzanego mosiądzu lub kilkuramienne wersje z aluminium o finezyjnym kształcie, które dodadzą blasku i elegancji tym wnętrzom. Ciekawie też będą prezentowały się świeczniki w postaci zwierząt, które idealnie wpasują się w wiejską stylistykę. Wnętrza rustykalne nowoczesne to nie tylko pomieszczenia, które odnajdziemy w wielkich miastach na najwyższych piętrach wieżowców. Możemy je także stworzyć w domu na wsi czy w każdym mieszkaniu w bloku, wprowadzając do nich pełen przeciwności styl rustic glam. Ten eklektyczny styl to niezwykle oryginalne połączenie tego, co wiejskie i sielskie z tym, co eleganckie i luksusowe. Z jednej strony kryształowe żyrandole, dekoracje w kolorze złota i srebra oraz dodatki z ekskluzywnych materiałów, a z drugiej surowe i masywne meble drewniane, akcesoria z naturalnych tkanin oraz rustykalne oświetlenie elektryczne i stylowe świeczniki stanowią przepis na wnętrza pełne charakteru, blasku i przytulnego komfortu.