Półki zamiast regału - czy warto?

Nie w każdym wnętrzu musisz stawiać na szafy typu słupek, które pomieszczą rozmaite produkty i akcesoria. Szczególnie jeśli tworzysz odważne wnętrze i nie zamierzasz chować niektórych wyrobów przed wzrokiem gości. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być półki drewniane mocowane do ściany za pomocą wsporników. Ten sposób wykańczania wnętrz kojarzący się nieco z półkami sklepowymi czy kwiaciarnianymi może stać się jednym z najbardziej interesujących miejsc w Twoim mieszkaniu.

Takie rozwiązanie architektoniczne sprawdzi się w wielu pomieszczeniach. Możesz spróbować zastosować je na ścianie w salonie, gdzie półki zastąpią zajmujący wiele miejsca regał na książki. W pokoju dzieci półki posłużą jako ekspozycja najbardziej lubianych zabawek, dyplomów, pucharów lub prac plastycznych. Możesz zastosować je również w sypialni czy kuchni, gdzie umieścisz na nich akcesoria kuchenne, przyprawy lub inne produkty. Zastanów się, czy nie znajdziesz interesującego przeznaczenia dla kilku takich mebli w łazience.

meble sosnowe salon

Wspornik półki SMOK CHIŃSKI

Półki umieszczone na ścianie jedna pod drugą to nie tylko oryginalna ozdoba, ale przede wszystkim bardzo funkcjonalny mebel. Sam ustalisz wszystkie jego wymiary i dostosujesz je do charakteru przedmiotów umieszczanych na powierzchni półek. Możesz wybrać zarówno ich długość i szerokość, jak i odległość pomiędzy nimi. Z łatwością zmienisz ułożenie półek względem siebie, stworzysz przesunięcia ułatwiające ekspozycję dekoracji ściennych czy pobawisz się asymetrią. Od Ciebie zależy wygląd tej dekoracji i nie musisz decydować się na żadne ustępstwa czy kompromisy.

Półki zamiast regału mocowane do ścian mogą same w sobie stanowić dekorację. Masz ogromną liczbę możliwości i sposobów na ich wykonanie, dzięki czemu sam określisz charakter mebli. Wszystko zależy od Ciebie i tego, z jakich akcesoriów i materiałów je stworzysz. W sklepie rustykalneuchwyty.pl znajdziesz nie tylko ciekawe wsporniki, ale także półki wykonane z naturalnego drewna. Zastanów się, czy twoja aranżacja może pójść w tę stronę?

Mogą Cię zainteresować


Jak wykonać kreatywną konstrukcję półek ściennych?

Półki ścienne możesz wykonać na kilka różnych sposobów. Z technicznego punktu widzenia masz dwa rozwiązania, które zapewnią stabilność tym meblom. Pierwszym z nich jest lina lniana zamocowana do sufitu, do której przytwierdzisz poszczególne półki. Cała konstrukcja będzie wyglądała niezwykle lekko i estetycznie, a sprawdzi się przede wszystkim w aranżacjach o bardziej dekoracyjnym charakterze. Niestety półki na linach mają swoje wady. Do największych należy słaba stabilność konstrukcji i możliwość poruszania się półek względem siebie.

Nieco stabilniejsze będą konstrukcje, w których zastosujesz wsporniki mocowane do ściany. Tutaj będziesz musiał poświęcić trochę więcej czasu na montaż. Rozważając tę metodę, przede wszystkim wybierz odpowiednią liczbę wsporników. W zależności od grubości desek, szerokości półki czy wagi przechowywanych sprzętów musisz zastosować dwa lub więcej wsporników na jedną półkę. Najlepiej ułóż je w taki sposób, aby odległości pomiędzy nimi były jednakowe, dzięki czemu będą w stanie przenosić jednakową wagę obciążenia na każdej części półki.

W ofercie rustykalneuchwyty.pl znajdziesz ogromną ilość wsporników, na których możesz umieścić półki. Mocowane są do ściany za pomocą wkrętów lub kotew i podobnie do drewna czy płyty meblowej. Stalowe solidne wsporniki są w różnych rozmiarach i kształtach. Możesz sięgnąć po proste uniwersalne pasujące do każdego wnętrza lub rozwinąć skrzydła wyobraźni i wybrać elementy o interesujących unikalnych formach.

meble sosnowe salon

Wspornik półki CHERUBIN

Jeśli masz już wybrane wsporniki, pora na umieszczenie na nich półek. Możesz wybrać elementy z płyty meblowej i osłonić ich brzegi specjalną okleiną meblową. Jeśli jednak stawiasz mocno na oryginalną stylistykę, wybierz półki z naturalnego drewna, które często mają nieregularne formy, kolory czy wymiary. Możesz bawić się grubościami desek, szerokościami czy ich umocowaniem. Wówczas każda półka będzie tworzyła swoją własną historię.

Półki na ścianę na wspornikach zastępujące regał mogą być stosowane w pomieszczeniach minimalistycznych. Dzięki nim we wnętrzach industrialnych nie zasłonisz struktury ściany czy ciekawych elementów konstrukcyjnych. Ponadto utrzymasz poczucie wolnej przestrzeni w całym pomieszczeniu i sprawisz, że charakter wnętrza będzie zachowany. Interesujące półki z naturalnych elementów drewnianych sprawdzą się w pomieszczeniach skandynawskich. Tutaj jednak zwróć uwagę na utrzymanie odległości pomiędzy nimi oraz większą regularność, tak cenioną w tych wnętrzach.