Drzwi przesuwne to jeden z elementów wyposażenia mieszkania, który staje się coraz bardziej popularny w nowoczesnych wnętrzach. Nie zastąpią tradycyjnie otwieranych skrzydeł drzwiowych, ale często stają się dla nich alternatywą albo uzupełnieniem. Są łatwe do montażu, trwałe i estetyczne, a na dodatek pozwalają zrealizować część pomysłów, które byłyby niemożliwe do realizacji przy tradycyjnych drzwiach. Wybierzmy zatem drzwi przesuwne, które zmienią przestrzeń w mieszkaniu i każdym innym pomieszczeniu.

W jakich wnętrzach stosuje się drzwi przesuwne?

Z założenia drzwi przesuwne stosowane są w pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z małymi przestrzeniami. Najczęściej można spotkać je w niewielkich mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym, gdzie pokoje mają nieduże powierzchnie. Często też stosuje się je w przestrzeniach, które uznawane są za mało ustawne. Pokoje o nieregularnych kształtach albo pomieszczenia podzielone na mniejsze wymagają takich rozwiązań.

Powyżej wymienione zostały przestrzenie, w których drzwi przesuwne montowane są ze względu na ich funkcjonalność. Z kolei spora część dekoratorów wnętrz zaleca je w nowoczesnych pomieszczeniach o dużych powierzchniach. Właśnie dzięki takim drzwiom wnętrze wydaje się jeszcze obszerniejsze i pozbawione klasycznych podziałów.

W nowoczesnych aranżacja często korzysta się z drzwi przesuwnych, które czasowo oddzielają od siebie strefy w pomieszczeniach wielofunkcyjnych. Mogą służyć do odgrodzenia salonu od jadalni czy przedpokoju. W razie potrzeby rozsunięcie drzwi sprawia, że pomieszczenie staje się większe. Z kolei zasunięcie ich pozwala na wprowadzenie większego poczucia intymności i prywatności.

Warto pamiętać, że drzwi przesuwne są bardzo wygodne do otwierania. Głównie dlatego często montowane są w mieszkaniach, gdzie przebywają osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich. Pozwalają bez kłopotu przedostać się w każdą stronę, podczas gdy w klasycznych drzwiach rozwieralnych otwieranie drzwi “do siebie” jest bardzo skomplikowane.

Drzwi do wnętrz rustykalnych

Wnętrza rustykalne tworzone są z myślą o pomieszczeniach wiejskich albo drewnianych chatach sprzed kilku dekad. Zarówno meble, jak i dodatki mają za zadanie wprowadzić wiejski i sielankowy nastrój do wnętrza. Większość wyposażenia jest wykonane z drewna, przy czym zarówno struktura tego materiału, jak i sposób montażu poszczególnych elementów bywa celowo uwidoczniony.

Przykładem drzwi, które doskonale nadają się do tego typu aranżacji, są drewniane drzwi do systemów przesuwnych. Ich forma i kształt przypomina nieco wejście do pomieszczenia gospodarczego albo spiżarni. Podzielone są na dwie strefy, które wzmocnione zostały skrzyżowanymi deskami. W zależności od barwy wnętrza można wybrać naturalny jasnobrązowy kolor skrzydła, lub drzwi lakierowane na jeden z dostępnych w palecie kolorów. Drzwi wykonane z litych desek są trwałe, a ich jakość zapewnia długotrwałe funkcjonowanie.

Ciekawą propozycją do wnętrz rustykalnych, ale także skandynawskich i pozostałych nawiązujących do natury, są drzwi ONE BOARD PREMIUM. Wykonane zostały z jednego kawałka drewna, który tylko w minimalnym stopniu został poddany obróbce. Dzięki takiemu zabiegowi, wszystkie wyroby mają nieco inny wygląd, a także niedokładne wymiary. Naturalna struktura drewna zawiera różne pęknięcia, przebarwienia i sęki, które stanowią ich oryginalną ozdobę.

Wyposażenie pomieszczeń industrialnych

Spore otwarte przestrzenie pozbawione klasycznych przegród to jedna z charakterystycznych cech pomieszczeń industrialnych. Często wyróżniają się też bardzo surowymi formami zarówno w wykończeniu ścian, jak i podczas wyboru dodatków. Dominującymi materiałami w takich stylizacjach jest drewno, metal i szkło. Podczas wyboru drzwi przesuwnych warto też postawić na tego typu materiały wykończeniowe.

Niezwykle interesującym przykładem drzwi, które sprawdzą się w ascetycznych pomieszczeniach industrialnych, są drzwi szklane Glossy w czarnej metalowej ramie. Dzięki zastosowaniu przezroczystego szkła stanowią one jedynie psychologiczną zaporę i ograniczają przenikanie hałasu. Sprawdzą się w charakterystycznych pomieszczeniach biurowych albo jako nietuzinkowe rozwiązanie w punktach usługowych. Mogą też oddzielać strefy w salach dla klientów w lokalach gastronomicznych. Dzięki nim uzyskamy efekt oddzielenia pomieszczeń, jednocześnie zachowując wrażenie przestronności całego obiektu.

Dla osób wolących w pełni wykorzystać drzwi do odgradzania pomieszczeń, polecamy drzwi stalowe Rusty Metal. Te drzwi przypominają nieco elementy, które stosowane były w starych fabrykach. Mają charakterystyczne wzmocnienia w kształcie litery X. Ich wykończenie stylizuje drzwi na zużyte i częściowo pokryte rdzą. Świetnie sprawdzą się na tle jasnych ścian lub surowych betonowych przestrzeni. Co najważniejsze, są niezwykle trwałe i znacznie lżejsze, niż wyglądają.