Skrzydło drzwiowe to element niezbędny w każdym domu. Przez wiele lat w powszechnej świadomości tkwiło skojarzenie, że drzwi przesuwne to harmonijkowe skrzydła lub tym podobne, mało atrakcyjne rozwiązania. Tymczasem aktualnie drzwi przesuwne to imponujące propozycje, których nie da się zamknąć w jednym modelu. Podobnie jest z możliwościami, jakimi cechują się wspomniane systemy. Podstawowym i najpopularniejszym znanym rozwiązaniem jest system drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych. To skrzydło drzwiowe, które zamiast do ościeżnicy montowane jest do prowadnicy. Dzięki zastosowaniu systemu jednoskrzydłowego zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową w pomieszczeniu, co poszerza również możliwości aranżacyjne wnętrza. Prowadnica do drzwi przesuwnych pojedynczych wymaga jedynie wolnej przestrzeni naściennej obok otworu drzwiowego. Jest to obligatoryjne w przypadku drzwi przesuwnych, ponieważ długość szyny, po której porusza się skrzydło, wynosi 200 cm. Należy przyjąć, że skrzydło drzwiowe powinno być szersze od światła otworu o 10 cm. Z kolei, jeśli światło otworu jest szersze od typowych wnęk, zapoznaj się z modelami drzwi przesuwnych, które są wykonywane również w niestandardowych wymiarach. Jeżeli zdecydujesz się na drzwi szersze niż 100 cm, dobrze byłoby wziąć pod uwagę montaż dodatkowej szyny, która przedłuży tor jezdny i umożliwi pełne przesunięcie drzwi.

Drzwi przesuwne drewniane

Więcej w kategorii Drzwi przesuwne drewniane

Prowadnica z montażem ściennym czy sufitowym?

Po dopasowaniu odpowiedniego skrzydła drzwiowego nadchodzi czas na rozwikłanie odwiecznej zagadki – montaż sufitowy czy ścienny? Wbrew pozorom to nie kwestie wizualne mają tutaj znaczenie, ale przede wszystkim zastosowane materiały budowlane. Ich właściwe zdefiniowanie jest kluczowe, ponieważ od odpowiedniego montażu prowadnicy zależy bezpieczeństwo i komfort użytkowania drzwi przesuwnych. Zapewne zastanawiasz się, czy system przesuwny można zamontować do ściany z karton gipsu? Takie rozwiązanie jest dopuszczalne tylko w dwóch przypadkach – jeśli materiał ten służy jedynie jako wyrównanie ściany murowanej lub jeżeli ściana z karton gipsu posiada dodatkowe wzmocnienie w postaci drewnianej kantówki. Wówczas system jednoskrzydłowy można przymocować do drewnianego elementu konstrukcyjnego, którego długość powinna odpowiadać długości systemu przesuwnego, minimalna szerokość 50 mm, a wysokość co najmniej 150 mm. Aby prowadnica do drzwi przesuwnych została zamontowana we właściwy sposób, przestrzeń między sufitem a światłem otworu powinna wynosić minimum 19 cm. Jeśli jednak nie ma pewności co do materiału, z którego została wykonana ściana, bezpieczniej będzie skłonić się ku zastosowaniu prowadnicy do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych z montażem sufitowym. To rozwiązanie jest proponowane również wtedy, gdy marzenia o drzwiach przesuwnych przesłania brak nadproża. System sufitowy również stawia pewne wymagania techniczne przed użytkownikami. Jednym z nich jest precyzyjny dobór wysokości drzwi przesuwnych. Aby dokonać właściwego pomiaru, należy od wysokości pomieszczenia odjąć wartość 22,5 cm. Jest to stała liczba uwzględniająca wymiary poszczególnych elementów systemu przesuwnego. Po krótkim wyjaśnieniu zawiłości technicznych wybór odpowiedniego systemu z pewnością nie będzie stanowił już żadnego problemu, zatem czas na przejście do kolejnego zagadnienia.

Rolka jezdna dopełnieniem wyglądu drzwi przesuwnych

Kiedy jesteś już ukierunkowany na zastosowanie konkretnego systemu przesuwnego, pozostaje jeszcze jedna kwestia – wizualna. To zdecydowanie najprzyjemniejsza część, szczególnie jeśli kładziesz nacisk na estetykę i spójność stylu. Szeroka oferta prowadnic do drzwi jednoskrzydłowych z pewnością nie ułatwi wyboru, ale za to pozwoli na idealne podkreślenie stylistyki drzwi przesuwnych, a tym samym wnętrza, w którym system zostanie zamontowany. W zależności od klimatu panującego w mieszkaniu możesz wybrać ozdobną prowadnicę, która podkreśli romantyczny klimat boho lub wręcz przeciwnie – skłonić się ku oszczędnej w formie, ale równie precyzyjnie wykonanej rolki jezdnej utrzymanej w stylu industrialnym czy loftowym. Wśród propozycji znajdują się również rolki, które ucieszą fanów klimatów retro lub odważniejsze prowadnice w kolorze srebra, grafitowej stali lub celowo skorodowane egzemplarze. W ofercie naszego sklepu znajdują się również prowadnice do drzwi szklanych, które ucieszą entuzjastów minimalizmu i prostoty.

System przesuwny nie tylko do drzwi

Jeśli posiadasz niespożyte pokłady kreatywności, z pewnością zainspirujesz się kilkoma pomysłami, w jaki jeszcze sposób można wykorzystać systemy przesuwne? Otóż systemy do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych mogą służyć również jako dekoracja ścienna. Ukryty w ścianie barek na ekskluzywne trunki czy wnęka na książki to tylko niektóre propozycje, które warto rozważyć. Jeśli cenisz nieoczywiste i zaskakujące rozwiązania, nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby dostosować prowadnicę do drzwi przesuwnych do swoich potrzeb. Bez problemu możesz skrócić szynę do odpowiedniej długości, a zamiast skrzydła drzwiowego zamontować do niej… deskę drewnianą o mniejszym rozmiarze. Taka dekoracja to również doskonała propozycja do eleganckiego gabinetu lub wytwornego salonu. Jeśli wnętrze zostało urządzone w wysublimowanym stylu, a nowoczesne sprzęty zaburzają jego wyjątkowy charakter, powyższa propozycja sprawi, że bez problemu zamaskujesz niechciane elementy aranżacji, nie rezygnując z nich definitywnie.

Prowadnica drzwi przesuwnych

Więcej w kategorii prowadnice drzwi przesuwnych

Jak widać systemy przesuwne, to bardzo atrakcyjna propozycja. Decydując się na system jednoskrzydłowy, zyskujemy nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale przede wszystkim największą ozdobę wnętrza. Ze względu ogromny wybór drzwi przesuwnych. i prowadnic mamy możliwość nieograniczonego konfigurowania i dostosowania systemu do swoich potrzeb i upodobań. Aby mieć pewność, że system przesuwny jednoskrzydłowy będzie niezawodny i bezpieczny w użytkowaniu, warto zaopatrzyć się w prowadnicę i drzwi u sprawdzonych dostawców. Wówczas mamy pewność co do jakości i grubości poszczególnych elementów, zapewniając sobie tym samym komfort użytkowania.